2010 Makyaj Trendleri

Anna-Sui-526

Galliano-533

Balenciaga-118

Bottega-Veneta-146

Dior-127

P&G Beauty, 2010 İlkbahar Yaz makyaj trend raporunu açıkladı. Ben kataloğunu büyük bir hevesle inceledim ve sizlere de görüntüleri ve makyajla ile ilgili verdikleri  tüyoları paylaşmak istedim.

İşte 2010 İlkbahar/Yaz makyaj trendleri.
Aşırılığa tepki olarak, doğallığa ve tazeliğe dönüşün yaşanacağı 2010 İlkbahar/Yaz makyaj sezonunda; “Kabile Mücevherleri” trendi; sert, dramatik bir görünüm olarak yorumlanıyor. “Pastel Oyun Zamanı” trendinde gözler, pastel renklerle vurgulanıyor. “İhtişamlı Gözler” trendinde, ister kalın ister ince uygulanmış olsun gözler, göz kaleminin değişmez cazibesiyle birleşince, mutlak çağdaş makyaj ifadesi ortaya çıkıyor. “Etkileyici Dudaklar” trendinde rujlar, makyaj dünyamıza etkileyici bir dönüş yapıyor.

Doğal makyajın gücü…

“Yıllardır ilk kez bir şeylerin doğru olduğunu ilk anda anladım diyen Max Factor Global Kozmetik Yaratıcı Tasarım Direktörü Pat McGraht, “İçgüdüsel bir tepkiydi, üzerinde fazla çalışmaya ihtiyaç yoktu” diyor. Kimsenin aşırılığı yakalayamayacağını bu yüzden daha demokratik görünümün ortaya çıktığını söyleyen Pat, “Kadınlar, gerçekte böyle makyaj yapıyor” diyor. Bazı defilelerde Pat, sadece üç malzeme kullanıyor ve dudakları ya da gözleri ortaya çıkarıyor.

Kabile mücevherleri
“Yıllardır ilk kez bir şeylerin doğru olduğunu ilk anda anladım diyen Max Factor Global Kozmetik Yaratıcı Tasarım Direktörü Pat McGraht, “Kabile tarzı göz kaleminden punk renklere kadar, renk ne kadar koyu ise o kadar iyidir” diyor. Yeşil gölgeler, göz kapaklarına yayılıyor. Yağmur ormanı egzotizmi ve tropik fırtınalara dayanan bir koleksiyonu yansıtmak için gözler, siyah kalem ile çekilen bir çerçeve ile vurgulanıyor. Parlak haki yeşil göz farları, gölgeleri yoğunlaştırmak üzere ıslak fırça ile uygulanıyor. Gözler; mor, pembe ve kırmızı gölgeler ile fazlasıyla vurgulanıyor.

Pastel Oyun Zamanı
Pek çok sezondur baskın olan koyu ve dumanlı trendin bir antitezi olarak, gözlerde vurgu için pastel renklerin kullanımı 2010 İlkbahar/Yaz için önemli akımlardan biri. Bu trendi; lavanta, bebek mavisi, nane yeşili, pembe ve beyaz renklerden oluşan bir palet kullanarak keşfetmiş olan Pat McGrath, “Bu sezonun belirleyicisi, yeni güçlü bir pastel rengin ortaya çıkışı olacaktır “diyor. Yoğun lavanta rengi farlar, mor göz kalemleri ile birlikte kullanılıyor ve koyu renk kirpiklerle güçlendiriliyor. Kaş çizgisini takip edecek ve yay biçiminde fırçalanan kirpiklere, koyu bebek mavisi far uygulanıyor. Bebek mavisi, nane yeşili, lavanta rengi ve pembe göz farlarının saç diplerine varıncaya kadar geniş bir şekilde uygulanmasıyla, pastel renkler, punka dönüşüyor.

İhtişamlı Gözler
Her zaman gelişme kaydeden maskara teknolojilerinden aldıkları cesaretle, gözler sınırsız olasılıklar sunmaya devam ediyor yani tek başına kirpikler bile makyajı oluşturabiliyor. İster kalın, ister ince uygulanmış olsun gözler, göz kaleminin değişmez cazibesiyle birleşince, mutlak çağdaş makyaj ifadesi ortaya çıkıyor. Göz boyunca uzanan kalın çekilmiş bir çizgi, özünde kadınsı olan bu görünümü sertleştiriyor. Tüm göz kapağı, yarım badem biçiminde siyaha boyanıyor. Göz kalemi, kirpiklerin dipleri boyunca göz içine doğru uygulanıyor ve daha sonra sadece üst kirpiklere kahverengi/siyah maskara sürülüyor. “Çünkü kahverengi daha yumuşak ve daha kadınsı” bir görünüm yaratıyor. Göz çevresine, tamamına olmasa da siyah göz kalemi uyguluyor. Pat, “Çizgide her zaman bir boşluk bırakın, aksi halde kesintisiz bir siyah çizgi gözü kapatacaktır” önerisinde bulunuyor.

Etkileyici Dudaklar
Son birkaç sezondur rujlar, makyaj dünyamıza etkileyici bir dönüş yapıyor. Ancak rujlar, hiç bu kadar baskın olmamıştı. Pat, “Rujun makyajda baskın olduğu anı, yeni ve modern olarak tanımlıyor”. Dudaklara koyu turuncu uygulandıktan sonra parlatıcıyla büyütülüyor. Plastik görünümlü turuncu neon dudaklar, nötr bir yüzde mükemmel bir dramatik vurgu yaratıyor. Opak kırmızı renkteki üst dudaklar ile aynı rengin şeffaf parlatıcısı, bilge masumiyet etkisi yaratacak şekilde, alt dudaklara uygulanıyor. Dudaklara, mat fuşya uygulayan Pat, “Kaşların rengini açtık ve dudakların daha da öne çıkmasını sağlamak için cildi duru bıraktık” diyor. Maskülen ve feminen karşıtlığını bir araya getirmek için dudaklara ise kırmızı renk uygulanıyor.

8 Comments
  1. makyajlar neyse de 3. ve 5.fotodaki mankenlerin kolları ne kadar zayıf!! bu anoreksik modellere acıyorum ne kıyafete odaklanabiliyorum ne makyaja =$

  2. Eşcinsel modacılar sonunda amaçlarına ulaştılar. Tüm bayan mankenlerin kadınsılıklarını, kıvrımlarını ve dolayısıyla da tüm güzelliklerini yok ettiler. Sıfır beden falsosunu millete empoze edip kadınları oğlan çocuğu formuna soktular. Konu makyaj biliyorum ama Işıl hanıma katılmadan edemedim, kusura bakmayın Yeliz hanım. Zamanında kilo sorunu yaşamış ve geçen yaz sporla tüm fazlalıklarından kurtulmuş biri olarak söylüyorum; ince ve zarif bir vücut kadar kadına güven veren başka bir şey yok bence. Ama bu kadarı fazla. Tiksinç…

    Diğer yandan makyajlarda nude tonlar bu yıl moda olacak sanırım. :)

  3. Zayıf bedenlerin yüzlerinde kemikleşmeden meydana gelen bir erkeksilik oluşuyor bence .Makyaj da dolayısı ile pek de yakışmıyor…Zaten çok zayıf vücutlu bayanlarda özellİkle de orta yaşda iseler mutlaka yüzde zayıflık ile meydana gelen bir takım kırışık görüntüler ortaya çıkıyor..Dikkat ederseniz sanat camiasında bu sorun yok zayıf bedenlerin yüzleri oldukça dinç ve kırışıksız..Bunun nedeni ise botoks …Bence tüm bayanlar boyları ile orantılı kiloda olmalı.

  4. kızlar ne kadarda haklısınız.nasıl da etkileniyoruz bazı şeylerden şuan farkettim.nerdeyse ben bile uzun süredir bu kızlara imrenerek bakıyordum.gerçkten rezalet.diğerlerinin de victoria’s secret melekleride dahil nasıl bu kdr muhteşem kusursuz göründüklerini vucutlarına yapılan porselen etkili 3kat makyajla başardıklarını yakın zamanlarda öğrendik.yada bir deri bir kemik olupta nasıl iri göğüslü şirin kalkık kalçalı olduklarını yaptırdıkları cerrahi müdahalelerle olduğunu öğrendik.acı olan şu ki bu mantıksız modacılar ve onların yoluna sağlıklarından olan kağıt bebek değil tabiri caizse mantıksız bebekler gençlere çok kötü örnekler oluo.neden kendilerini bu yola sürükleyen modacıları 0 beden değil pekala madem bu kdr güzel bişi bu 0 beden olmak???dediğim gibi kızlar hepinize tek tek katılıyorum.ki bende 1,68 boyunda 47 kiloyum fakat bnm genetiğim böle.ailemde herkes zayıf..yelizcim farklı bir olaya değinmiş olduk ama bu can sıkıcı bi konu olmaya başladı.

    asıl konumuza gelince ilk resime bayıldmmm sade ve naturel bir makyaj her zmn tercihimdir…

  5. kırmızıyı severim..sadece kışla sınırlı kalmaması yazında moda olması güzel..:)

  6. beyaz batlı kızın makyajı gerçekten çok hoş . hastalık konusuna gelince bence bu mankenlerin yaptığı bişey değil insnalar gerçekten buna yapmaya özendiriliyor ve resmen zorlanıyor işallah daha sağlıklı bir dünya oluruz bende çok zayıfım ve hiçde iyi bişey değil :((

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak