4 Soruda Saç Problemleri ve Doğru Beslenme Çözümleri

Dr. Yasemin Bradley  Yanıtlıyor!

1.Saçlarım gücünü kaybetti. Çok çabuk kırılıyor. Saç derim de çok kuru ve kepek problemim var. Sizce nasıl beslenmeliyim?

Bu tür durumlarda saç derimizin sağlığını geri kazanması için A vitamini almamız gerekir. A vitamini daha sağlıklı bir saç derisi için çok faydalıdır. Özellikle yumurta, buğday, ceviz mantar ve avakadoda bol miktarda bulunan A vitamini saç derinizin sağlığına kavuşmasında etkili olacaktır.

2. Saçlarım çok mat ve solgun görünüyor. Sizce ne yapmalıyım?

Saçlarınızın mat ve solgun görünüyor olması vücudunuzdaki B1 ve B2 vitaminleri eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu vitaminler hormon dengemiz için çok önemlidir. Saçımızın ve tırnağımızın sağlıkla uzaması için B1 ve B2 vitaminlerini özellikle tüketmeliyiz.

 

B1 vitamini için pancar, fasulye ıspanak, fındık ve esmer pirinç tüketebilirsiniz.B2 vitamini için süt ve süt ürünleri, tahıllı ekmek ve badem tüketebilirisiniz.

3.Saçlarım çok erken yaşlarda beyazlamaya başladı. Bu süreci nasıl yavaşlatabilirim?

Biotin saçtaki renk pigmentlerinin korunmasına yardımcıdır. Balık, lahana, marul, domates ve greyfurtta bol miktarda bulunan Biotin sayesinde beyazlama sürecini yavaşlatabilirsiniz.

 

4.Saçlarım çok donuk görünüyor. Çok cansız ve kolayca kopuyor. Ne önerirsiniz?

Saç sağlığı için vitaminler kadar önemli bir diğer unsurda minarelerdir. Demir eksikliği bahsettiğiniz problemlere yol açabilir. Demir, kana kırmızı rengini veren hemoglobin için gerekli olan oksijen ve karbondioksiti hücre içi ve dışına taşır. Yani hücrelerimizin yenilenmedi ve beslenmesi için çok kritik bir rol oynar. Bu nedenle saçımızın yenilenerek güçlenmesi için yeterli miktarda demir almamız gerekir. Kuru meyveler özelikle kuru üzüm ve kuru erik demir bakımından çok zengindir. Ayrıca pekmez ve fıstık tüketmenizi de öneririm.

 

Saçlarda doğanın verdiği güzelliği ortaya çıkarmak için Pantene Doğal Sentez Serisi ile dört adım yeter!

1. Adım Arındırma: Pantene Doğal Sentez Şampuan: İçerdiği Cassia çiçeği özleriyle saçı temizliyor, tarama ve şekillendirmelerden kaynaklanan yıpranmalara karşı koruyor. Islak saçlara uygulanıp, masajla köpürtüldükten sonra iyice durulanmasını öneren Pantene Saç Bakım ARGE Direktörü Steve Shiel, “Gerekirse tekrarlayın ve en iyi sonucu almak için Pantene Doğal Sentez Saç Kremi ve bakım ürünleriyle birlikte kullanın” diyor.

2. Adım Bakım Yapma: Pantene Doğal Sentez Saç Kremi: Her yıkamada Pantene Doğal Sentez Şampuan’dan sonra kullanılmak üzere özel geliştirilmiştir. Pantene Doğal Sentez Saç Kremi, her bir saç telini kaplayarak saçı kökten uca güçlendiriyor. Pantene Doğal Sentez Saç Kremi’nin her yıkamada kullanılabileceğini söyleyen Steve Shiel, ıslak saça şampuandan sonra, uçlardan başlayarak uygulanmasını ve iyice durulanmasını öneriyor.

3. Adım Onarma: Pantene Doğal Sentez Onarıcı Yoğun Bakım Maskesi: Saçı derinlemesine besler, onarır ve ileride oluşabilecek yıpranmalara karşı koruyor. Haftada bir kez ıslak saça şampuandan ve saç kreminden sonra uygulanmasını öneren Steve Shiel, 2 dakika bekletip durulanmasını öneriyor. Pantene Doğal Sentez Onarıcı Yoğun Bakım Maskesi 10 kat besleyici içeriğiyle yıpranma işaretlerini onarmaya yardımcı oluyor.

4. Adım Koruma: Pantene Doğal Sentez Güçlendirici Serum: Pantene Doğal Sentez Güçlendirici Serum’un akışkan ve hafif formülü, saçların güçlü, ipeksi ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Taramayı kolaylaştırması ve elektriklenmeyi azaltması için saç nemliyken de kuruyken de uygulanabileceğini söyleyen Steve Shiel, “Şampuan ve saç kreminden sonra nemli saça bir ceviz büyüklüğünde sürüp eşit şekilde dağıtın ve durulamayın, saçlarınız istediğiniz biçimde şekillenecektir” diyor.

Yorum yapınız

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak