58. Berlin Film Festivali Ödülü Sahiplerini Buldu

berlinfilmfestivali.jpg 

58. Berlin Film Festivali, festival merkezi Berlinale Palast’ta gerçekleştirilen kapanış ve ödül töreniyle sona erdi. Madonna ve Natalie Portman giydikleri kıyafetlerle 2008 yaz transparan modasına merhaba dediler.

Festivalin büyük ödülü Altın Ayı, Brezilyalı yönetmen José Padilha’nın “Tropa de elite” (“The Elite Squad”) adlı filminin oldu. Tarzıyla, ülkemizde de gösterilen “Tanrıkent” (“Cidade de Deus”) filmini hatırlatan “Tropa de elite” festivalde büyük bir tanıtım kampanyasıyla basında yer bulsa da, özellikle eleştirmenler tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiş, filmi ‘faşist’ olmakla suçlayanlar bile çıkmıştı.

Gümüş Ayı ödülü, Errol Morris’in “Standard Operating Procedure” adlı yeni belgeselinin oldu. Morris’in 2003 yılında medyaya sızdırıldığında büyük olay yaratan, ABD’li askerlerin Irak’lı savaş esirlerine Ebu Garip hapishanesinde uyguladıkları şiddet ve zulmün fotoğraflarından yola çıkarak çektiği bu belgesel, olaya karışan askerler ve olayı araştıran birkaç uzmanla yapılmış söyleşilerle, Ebu Garip’te çekilen yüzlerce fotoğraf ve bu fotoğrafların canlandırmalarından oluşuyor.

En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ödül, ülkemizde geçtiğimiz hafta gösterime giren, “Kan Dökülecek” (“There Will Be Blood”) filminin yönetmeni Paul Thomas Anderson’ın oldu.

Filmin müziklerine imza atan Jonny Greenwood da Sanatsal Başarı (Outstanding Artistic Contribution) ödülünün sahibi oldu.

Mike Leigh’nin “Happy-Go-Lucky” filmindeki performansıyla herkesi kendine hayran bırakan Sally Hawkins’in En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alması normal karşılanırken; Majid Majidi’nin “Avaze Gonjeshk-ha” filminde rol alan Reza Najie‘nin Daniel Day-Lewis’i geride bırakarak En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alması şaşkınlık yarattı.

Festivalde, Wang Xiaoshuai’nun yazıp yönettiği “Zuo You” (“In Love We Trust”) En İyi Senaryo, Fernando Eimbcke imzalı “Lake Tahoe” ise Alfred Bauer Ödülü‘nün sahibi oldu.

Yorum yapınız

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak