Ayşegül’den Mekan Önerisi / Sizden Gelenler

Ne zamandır ara verdiğimiz mekan önerilerini Sevgili Ayşegül (rujlubalık) hatırlatarak güzel bir öneride bulundu. Beşiktaş çarşısında bulunan Pando Amca’nın kaymaklı kahvaltısını önermiş. Pando Amca Barış tarafından da test edilmiş ve onaylanmış ama benim haberim yok. beni Pando amcaya götürmediği için fırçayı yedi tabiki:)

İşte Ayşegül’ün ağzından Pando Amca: Haftasonu havanın güzel oluşunu fırsat bilerek Beşiktaş’a gittim sabah kahvaltısına. Beşiktaş Çarşısının karşısında bulunan, balık pazarının parelelinde dolaşırken dikkatimi ”Pando Amca” nın kahvaltı dükkanı ilgimi çekti. İçerisi köy kahvesi gibi çok eski ve naif bir biçimde. 1895 den beri dükkanın içinde hiç birşeye dokunulmamış. Siz tahmin edin. Ballı kaymağıı çok çok meşhur. Çok ünlü müdavimleri var. Tenceresinde sürekli sıcak süt kaynatıyor. Müşteri bir bardak sıcak süt istiyor. Arkasından tencerede azalan süte karşılık üzerine soğuk süt ilave ediyor. Dükkanda müşteri azalınca, tencerenin kaynadığı kısımdaki duvarları sütle ıslayıtor:) Kendince bir formül bulmuş;”sıcak tutuyormuş” Bunları bir kenara bırakırsanız, kahvaltısı, ballı kaymağı (manda kaymağı), sıcak ekmeği, menemeni, sahanda yumurtası, peynir, domates, zeytin hepsi süper! Ben çok beğendim, şiddetle tavsiye edilir.

21 Comments
 1. Okurken karnım guruldadı:) Bir sene Beşiktaş’ta yaşamama rağmen burayı keşfetmediğim için kendimi kınıyorum.

 2. yelizcim,kızlar iyi hafta sonları..hafta sonu bir ara pek haber koymuyordun..artık daha çoklar..pek mutlu oldum..mekan önerisi olduğunu bilmiyordum süpermiş:))ayşegülcüm süper bir yermiş.büyük şehirlerde böyle yerlere hasret kaldık..bu arada tekrar söylicem rujlubalık rumuzuna bayılıyorum çünkü : bir ara papagan ciklet balığı beslemiştim:))kaymak falan aman ayşegül naptın yaz geliyor aklımı çelme:))yelizcim;eminim barış mjı almıştır..yakındığımızda şunu derler hep:”önce ben gidip baktım..çünkü;seni götürebilirmiyim die test etmek istedim..gideriz aşkım”ahahha..elinize sağlık ikinizide çok öptüm:)))

 3. Bayılırım ballı kaymağa, nasıl da canım çekti, en yakın zamanda pando amcaya gidiliyor:))

 4. benim gibi şıkır şıkır mağazalardan sıkılan varsa cok ideal bi yer ;) eski olan herseyi cok seviyorum, bi yasanmıslığı bi mazisi var ..

 5. Yelizcim canım,inanılması güç bir tesadüf fakat benimki de üniversite yıllarında Pando amcanın kahvaltısını test etmiş.Haberi görür görmez sordum.Sana “Azarlama,unutmuştur! :) ” diyecektim ama başıma gelince diyemiyorum doğrusu.. :)

  Gerçekten çok merak ettim.O tarihten bu yana hiç yenilenmemiş olması çok çok çooook eski bir yapıyı anlatıyorki düşündüğüm gibi bir yapının içerisine girilmesi olanaksız olur.. :)

  Kaymağını çok merak ettim. Biran önce tatmak ve Pando amcayla tanışmak istiyorum .. :)

 6. Çok güzel ve çok sıcak bir yer.değişik yerleri keşfetmeyi seven birisi olarak keşke bende Çanakkale de değilde İstanbul da olabilseydim

 7. ben gitmedim ama giden arkadaşlarım çok güzel ve lezzetli yiyecekler olduğunu söylediler.dışarıdan görüp aldanmayın arkadaşlar:)

 8. Bu sabah oradaydım beeenn :)
  Beni de birkaç ay önce erkek arkadaşım götürmüştü Pando Amca’nın ballı kaymaklı kahvaltısına :) sonra müdavimi oldum diyebilirim. süt sevmediğimden içmedim ama ballı kaymağını, yumurtasını, karışık kahvaltı tabağını ve sıcacık ekmeğini çok severim, şiddetle tavsiye ederim..
  (ayrıca balı, kaymağı satın alabiliyorsunuz)

 9. doğma büyüme beşiktaşlıyım, bulgarın yeri’nin kahvaltısı çok mehşurdur. ama kaymağını her zaman tek geçerim. ne zaman kahvaltıya misafir gelse koşarak ordan kaymak alırım. :D

 10. ayşegüle teşekkürler mekan çok sevimli görünüyo,hele kaymaklı kahvaltı :):)en yakın zamanda kahvaltıya pando amcaya gidiyorum…

 11. Ayşegüle katılıyorum Beşiktaş’ta minicik nostaljik bir yer… biz de paket yaptırırdık ballı kaymağı, müthiş :))

 12. inanilmaz severim boyle yerleri..cok sicak bir ortam gibi gorunuyor..keske imkan olsaydi da orada olsaydim diye diledim cok icten bir sekilde..umarim bir gun olur..

 13. KIZLARRR pando amcayı dün gece yelizciğimin sayfasına bakınırken gördüm ve bu sabah eşimden beni oraya götürmesini istedim ;))
  veeee çok beeendim herkese tavsiye ederim ;))
  yelizciğim ara ara mekan önerilerini de koymaya devam et bu sayede gitmeye yeni yerler bulmuş oluyoruzzz ;)

 14. maybe ”çiklet balığı”da pek bir güzelmiş:))

  Dip not: Pando amca yaşlılığın verdiği bir sevimlilikle beraber,bir o kadarda sinirli ve özgür yaşayan bir amcamız..
  Çok oturduğunuzda gelip sizi uyarıyor,sonrada yüzünüze karşı söyleniyor(başkalarına şahit oldum).
  Müşteri paket servis alacağı zaman 6-7 defa söylüyor.O işi unutup başka işler yapıyor,özgür davranıyor,siz yaklaşık 10 dk.bekliyorsunuz,tekrarladığınız zamanda yine sinirleniyor.
  İnsanlarla konuşmasını pek sevmiyor.
  *******İşin ilginç yanı herkez alışmış onun o haline:)********

 15. Ayşegül,birçok yaşlıımızdan alıştığımız bir amcamız sanırım Pando amca da.. :)

  Bu haftasonu gidemedim çünkü bundan önce beni Pando amcaya getirmemenin bedelini c.tesi akşamı saat 00.00 civarlarında sahile;pazar günü ise Bahçeköy River-Sea’ye getirterek ödettirdim.. :) Umarım bu haftasonu Pando amcanın şu meşhur kaymağını tadacağım.:) Aman çok oturmayayım da kızmasın.. :)

 16. pando amcayı bende ilk fırsatta ziyaret edeceğim. acaba böyle bildiğiniz güzel yerler varmı=) herkes paylaşırsa eğer hepimiz yeni yerler tanımış oluruz mesela bende anadolu yakasında kadıköyde kafe filmarasını önerebilirim. açık adresi vb internetten kolaylıkla bulabilirsiniz sanıyorum. harika biyer. bir oda var rahat koltuklar vb gidiyorsunuz ister filminizi yanınızda getiriyor ister oradan seçiyorsunuz film büyük büyük duvara yansıtılıyor ve arkadaş(lar)ınızla filminizi yayıla yayıla seyrediyorsunuz=)) isterseniz mısır da patlatıyorlar ayrıca brownieleri var. makarnası da güzel. tavsiye ederim=)

 17. selam…ben izmirliyim…ama olmazki hep istanbul hep istanbul önerilmiş yokmu izmirden meakn önereck kimse…kimse çıkmazsa ben öneririm artık napalım…:)ama önce makinamı alıp bi gezmem gerekecek…

 18. bişey varmı?????? etraf pislik içinde.. koku desen diz boyu..internette başka birileri sizin gbi övdüğü için bende merak edip eşimi çocuğumu peşime takıp oraya gittim ..sonrada pişman oldum mikrop kapıp hasta olucaz diye.lütfen bazı şeyleri önerirken enine boyuna değerlendirerek yazın nete…

 19. Sevgili Bahar sana katılmıyorum. ben 38 yaşındayım ve üniversite yıllarımdan bu yana Pando amca’nın yerine severek giderim. Şimdiye dek herhangi bi hastalığı kapmadım ordan. Pando amca yaşlandı artık ve gözleri çok iyi görmüyor doğal olarak.

  Hem zaten orası köy kahvaltısı veren salaş bi dükkan. Lüks restaurant konforu beklemeyeceksiniz tabii ki ordan. Doğal haliyle bence çok güzel ve inşallah Allah Pando amca’ya uzun ömür verirde yıllarca onun servisinden ve lezzetinden mahrum kalmayız…

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak