Chefs İstanbul’da Çikolata Yapmayı Öğrendim

çikolata17 copy

Beni twitter ve facebook sayfamdan takip edenler görüntüleri hatırlayacaklardır. Çarşamba günü arkadaşımla birlikte Chefs İstanbul’da çikolata kursuna katıldık. Chefs İstanbul’un sahibi Mustafa Bey önderliğinde, 11 kişilik grupla, 3 saatte çikolata yapmayı öğrendik.

İlk, özel kare kalıplarda içi dolgulu çikolata yapımını öğrendik. Burada iki önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Ham çikolataları benmari usulü eritirken, çikolataların yarısı eridiğinde altını kapatın ve tencereye en fazla yarım santim su koyun. Sonra iç dolgu harcını (ganaj) hazırladık, içine isteğe bağlı fındık ve alkollü içecekler ekleyerek buzdolabına koyduk. Bu arada ben bitter çikolatayı tercih ettim..

Daha sonra fırınlanmış fındıklı Roches (kaya) ve Truffle yapmayı öğrendik. En kolay ve lezzetli olan Roches en kısa sürede evde yapmayı deneyeceğim.

11 kişilik grup çalışması olduğu için yaptığımız her çeşit çikolatayı tatma şansımız oldu. Eğer çikolata yapımına merakınız varsa buna benzer kurslara katılmanızı tavsiye ederim. Tahmin ettiğiniz kadar zor değil ve kesinlikle çok zevkli.

çikolata21 copyUntitled-1

Untitled-2

Untitled-3

18 Comments
 1. ayyy yelizzz yeseydin barii arada bunlardan çok nefis görünüyor :) ben bitter pek sevmem ama byaza bayılıyorum çok eğlenceli görünüyor :))

 2. selam Yeliz hepsi çoookk nefis görünüyor bende orada butik pastacılık kursu almayı düşünüyorum :)) bu arada kilomu aldın diye sormak istemiyorum ama yoksa başka bişeylermi var küçük çikolata kadar tatlı ??? :)))

 3. CHEF’S İSTANBUL’u(Mustafa abiyi ve Gülhan ablayı)verdikleri bu güzel kurslardan dolayı tebrik eder başarılarının devamını dilerim.

  NİHAN
  SIEMENS

 4. bende bi kaç yıl önce gitmiştim , çikolata yapma kursundan ziyade ham çikolatayı eritip şekle sokma diyebiliriz bu kursa , şahsım için konuşmak gerekirse çok da gerekli değilmiş neyse değişiklik olmuş oldu

 5. Ayy yelizcim çikolatalar harika görünüyor ya hepsinden yemek istedim bir an :) Bundan daha zevkli ve lezzetli kurs olacağını sanmıyorum :) kalıba dikkatli dök taşırma yeliz! :)

 6. yeliz merhaba,.
  çok güzel görünuyor çukulatalarda sende.yalnız çikolatanın tarifini istiyorum lütfeennn:)

 7. nihan, ben de tebrik ediyorum!

  yellow, bütün kurslar bu yöntemi uygulamıyor mu?

  flame, evet çok lezzetli teşekkürler.

  hülya, valla taşırdık sildik vs derken çok eğlendik:)

  elif, elimde bir döküman var ama henüz bilg. kaydedemedim.

  emine, evetttt:)

  funda, kesinlikle çok zevkli..

  burcu, elimde bir döküman var ama henüz bilg. kaydedemedim.

  pamukkup, nerden çıkarıyorsunuz kızlar ya hırka üzerine önlük vs derken öyle çıkmıl:))olsa söylerim:)

  diloş, evettt süper:)

  gök, çok keyifli tavsiye ederim :)

  sevgiler

 8. oh yelızcım ellerıne saglık ama cok canım cektı sımdı bak cıkolatalardan ya:))

 9. OOOOO Yelizcim iştah kabartıo görüntüler! bu çikolatalardan hediye istesem olmaz mı? :DDD

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak