Kalp Figürlü Lavanta Kesesi Yaptım

kalpler311.jpg

Kalp figüründen kese yapmak istediğimi bu haberimde de dile getirmiştim. Geçen haftalarda arkadaşlarla çarşı pazar gezerken bu ekose kumaşın iki metresini 4YTL’ye aldım. Elbise yada etek diktirmek istiyorum. Kumaşın biraz fazlası vardı ondan da iki adet lavanta kesesi yapmak için kolları sıvadım.

Önce webten yukarıdaki pembe kalp modelini çıkış aldım. Toplu iğne yardımıyla kumaşa iliştirerek kalp modelleri kestim. Sonra iç kısmından dikkatlice iplikle diktim. Ufak bir ara bırakarak kağıttan huni yaparak içine aktardan aldığım kuru lavanta çiçeklerini doldurdum. Açık olan kısmı da içeriden dikerek kapattım.
kalpler2.jpg

Malzeme kutumda her renk ve boy kurdela olduğu için uygun olan renkleri seçtim. Kurdelayı bakır rengi kalp şeklindeki boncuğun içinden geçirerek kesenin uç kısmına diktim. Ayrıca fiyonk yapmak için farklı renkte kurdela parçası kullandım. Onu da ip olarak kullandığım kurdelaya bağladım. Buna benzer farklı figürlerde keseler yapmak istiyorum bitince paylaşırım.
kalpler11.jpg

Bu tarz bir keseyi dekoratif bir aksesuar olarak banyo, yatak odası, portmanto veya kapınızda uygun bir yere asarak kullanabilirsiniz. Ben portmantomuza asılı halini görüntüledim. Yapması çok pratik ve zevkli denemenizi öneririm.

19 Comments
 1. çok tatlı olmuş eline sağlık :) Bizim de dikiş kutusunda iğneler için böyle bir kalbimiz var o da değişik oluyor deneyebilirsiniz. :))

 2. hemen babam için yapmam lazım bunlardan lavanta hastasıdır kendisi:=) yelizcim bu bakır koncuğu oraya nasıl diktin açıklayabilirmisin hani eşortmanların belinde olur ya ipin çıkma yerinde tam onlar gibi bişey mi

 3. Ahu’cum, aldığımız kumaş işe yaradı, daha da yarayacak umarım;) toplu iğnelik de çok iyi fikir sağol.

  Alevcim, hoşgeldin iyiki geldin, beğenmene sevindim.

  Tuğbacım, o bakır kalp şeklindeki boncuğun hem üst kısmında hem alt kısmında ufak delik var oradan ipliği geçirerek diktim. Lavanta kokusu sevilmez mi mutlaka dene derim babana süpriz yap:)

  Nefes, farklı figürlerden ve kumaşlardan yapmayı düşünüyorum dediğin gibi çiçek, kelebek vs figürleri de olur.

  Sevgiler

 4. YA ablacım ne diyim çok güzel keşke bu mantık herkeste olabilse yaratıcı fikir

 5. ya gerçekten çok hoş olmuş elinize sağlık benimde küçük bir dikiş makinem var oyuncak gibi ama dikebiliyor deneyeceğm

 6. naz, teşekkür ederim.

  nizay, ben dikiş makınası kullanmadım desem:) sen daha kolay dikersin

  sevgiler

 7. Sizden görüp ben de yaptım bu lavanta kesesinden. Sizinkinden farklı olarak kokusu daha çok çıksın diye kumaşçıdan renkli renkli tüller aldım ve onları kalp şeklinde kesip içlerini lavanta ile doldurdum. Çok güzel oldu :) Sizden başka böyle güzel fikirler bekliyoum :)

 8. pınar merhaba, yaptığın lavanta kesesini “sizden gelenler” kategorisi için neden yollamıyorsun ? merak ettim:) eline sağlık.

 9. Büyük bir zevkle yollarım. Birkaç rengini daha yapayım. Rengarenk olsunlar hemen yollıcam :)

 10. aa bu çok yaratıcı olmuş bunuda görmemişim..alla allaaahh…ya tam nişan zamanımdı tatil vs heralde ondan..bende denicem çeyizime koyarım:))gerçi yelizcim gülmede elim iğne tutmaz:)))çok güzel olmuş bir evin her yeri güzel kokmalı bence maşallah yelizciğme:))

 11. maybe, kumaşın ince olmasına dikkat et ki koku daha fazla yayılsın:) yapıp çeyizine koy tabiki çok anlamlı olur:)

  sevgiler

 12. Hıımm,çok şık olmuş canım..Dur bakalım ben de bir deneyeyim..

  Yelizciğim,sanıyorum bunu farklı figürlerle de yapabiliriz..Örneğin internetten bir yıldız vs. çıktısı alarakta..:)

  Ellerine sağlık..

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak