Karşı Sanat Çalışmaları / “Gerçekçi ol, imkansızı talep et!” Sergisi

bashir_borlakov_bomb.jpganny_sibel_ozturk.JPGburak_delier_madimak93.jpgfahrettin_orenli.jpg 

Karşı Sanat Çalışmaları, küratörlüğünü Halil Altındere’nin yaptığı “Gerçekçi ol, imkansızı talep et! / Be a realist, demand the impossible!” sergisine 19 Ekim-17 Kasım 2007 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Türkiye ve yurtdışından 41 sanatçının katılım sağladığı sergi; Berlin, Frankfurt, Viyana, Amsterdam, Gent, Chicago, New York, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi, Türkiyeli güncel sanatçıların yaşadıkları ve ürettikleri merkez-kentlerde “yeni bir yaşam-yeni bir dünya” olasılığını yokluyor. İmkânsızlığın gerçek dünyasında direnmeye çalışan güncel sanatın son örnekleri, dünya devrimcisi Ernesto Che Guevara’nın büyük insanlığa adadığı sözüyle birleşiyor. Mücadelesi ve efsanevi kişiliği, başta 1968 isyancıları olmak üzere, dünyadaki tüm devrimci hareketleri etkilemeyi sürdüren Che Guevara, imkânsızı istemenin imkânsız olmadığı bu sergiye de ışık tutuyor. “Gerçekçi ol, imkânsızı iste!”, bugünden 68 hareketine ultra-nostaljik/geç-romantik bir bakıştan çok, sanatçının imkân ve imkânsızlık arasındaki gerçek ve gerçek-dışı konumlanmalarını işaretliyor.

“Gerçekçi ol, imkansızı talep et!” sergisine sanatçı Burak Delier, 2 Temmuz 1993’te 37 yazar, ozan ve aydının yakılarak katledildiği “Sivas Madımak Olayı”na göndermeli, yanmaz kumaştan ürettiği “Madımak 93” isimli Ters Yön marka takım elbisesiyle katılıyor.

Bashir Borlakov “Bomba” isimli mekâna özgü fotoğraf çalışmasıyla, 6-7 Eylül 1955 olaylarını öncesi ve sonrasıyla belgeleyen 50. Yıl sergisine ev sahipliği yaptığı için Karşı Sanat Çalışmaları’nı basarak “şiddet”e başvuran “sağ” duymazlığa gönderiyor.

Frankfurt’ta yaşayan sanatçı Özlem Günyol’un “Avrupa Haritası” videosu, 1804-2006 yılları arasında Avrupa’nın değişen sınırlarını çarpıcı bir biçimde zorlarken, Ha Za Vu Zu grubu sürü psikozuyla sınavını canlı bir performansla mekânın dışına taşıyor. Yine Özlem Günyol-Mustafa Kunt’un kamusal alanlardaki bayrak direklerini kaynak ve darbelerle eğip-bükerek heykele dönüştürdükleri, direğin bir sanat nesnesi olarak galeri mekânında teşhiriyle sonuçlanan performasları göz dolduruyor. Anny-Sibel Öztürk kardeşlerin “Behind The Wheel” yerleştirmesi, serginin de en “ağır” işlerinden. Almanya-Türkiye arasında mekik dokuyan bir arabayı galeriye yerleştirecek olan Anny-Sibel Öztürk kardeşler, bizleri enfes bir yol güncesi okumaya davet ediyor.

Bir çok yeni genç sanatçının da katılım sağladığı sergide; Orton Akıncı, Nevin Aladağ, Halil Altındere, Vahap Avşar, Cem Aydoğan, Seyhun Babaç, Tufan Baltalar, Ramazan Bayrakoğlu, Bashir Borlakov, Songül Boyraz/Peter Höll, Gökçen Cabadan, Aslı Çavuşoğlu, Burak Delier, Işıl Eğrikavuk, Aksel Zeydan Göz, Ara Güler, Özlem Günyol, Nilbar Güreş, Ha Za Vu Zu, Hakan Gürsoytrak, Seda Hepsev, Gülşah Kılıç, Mustafa Kunt, Levent Kunt, Cem Madra, Sefer Memişoğlu, Ahmet Öğüt, Fahrettin Örenli, Didem Özbek, Ferhat Özgür, Anny-Sibel Öztürk, Necla Rüzgâr, Erinç Seymen, Aslı Sungu, Canan Şenol, Serkan Taycan, Murat Tosyalı, Nasan Tur, Mehmet Ali Uysal, Anti-pop.com (Evrensel Belgin), ve Ali Miharbi yer alıyor.

“Gerçekçi ol, imkansızı talep et! / Be realist, demand the impossible!” sergisi Pazar günleri dışında 11:00-19:00 saatleri arasında 17 Kasım 2007 tarihine kadar görülebilir.

Sergi Yapımcısı / Curator: Halil Altındere
Sergi Koordinatörü / Coordinator: Selen Ataç

Online Davetiye İçin Tıklayınız

İletişim / Contact:
Selen Ataç
İstiklal Cad. No:62 Halep ishani Kat:5/55 Beyoglu, Istanbul
Tel: 0212. 244 19 44

Karşı Sanat Çalışmaları
İstiklal Caddesi Elhamra Pasajı No: 258/Kat: 2, 34430 Beyoğlu, İstanbul
Tel: +90 (212) 245 15 08  +90 (212) 245 46 57 Faks: 0 (212) 245 37 00
www.karsi.com e-mail: karsi@karsi.com

2 Comments
  1. bu sergiden haberim yoktu teşekkürler yeliz.
    keşke de haberim olmasaydı :)
    “neden herşey istanbul da yapılır” kim demişse doğru demiş :)

  2. Ocun, bundan sonra karşı sanat çalışmalarının sergilerinden haberin olabilir bizi izlemeye devam edersen tabi:)
    Sevgiler

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak