Kıyıköy

kiyikoy.jpg

Kıyıköy, Kırklareli’nin Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli- Vize’ye 40 km  uzaklıkta yer alan şirin bir köydür.Kıyıköy, Karadeniz’in dalgalarıyla şekillendirdiği ilginç kaya oluşumları, temiz havası, doğal dokusunun bozulmadığı, bir kısmı halen kullanılan eski köy evleri, eşsiz güzellikteki tabiatı ve lezzetli deniz ürünleri ile, huzurlu, sessiz, sakin bir tatil yeridir.

Antik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya’nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli’nin bir ilçesi. Koruma altındaki yöre, İstanbul’a 164 km. uzaklıkta şirin, huzurlu, sakin bir tatil merkezi. Her iki yanından akarak denize ulaşan “Pabuç” ve “Kazan” adlı derelerin arasında yarımada gibi uzanan yüksek bir tepede yer alan Kıyıköy, çarpıcı coğrafyasıyla ilgi çekiyor. Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla oyulan kıyı kayaların kimisi anıt kaya olarak, kimi de derin mağaralar olarak göze çarpıyor. Bir zamanlar korsan teknelerin saklandığı koylar içindeki dev mağaralar günümüzde de ziyaretçilerin akınına uğrarken, Kartaltepe’den görünen manzara ziyaretçileri büyülüyor.

Mağara Manastırı: 9.yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu ‘nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz’e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2.20 metre.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?
İstanbul’a 160 kilometre uzaklıkta olan Kıyıköy’e gitmek için önce İstanbul üzerinden  Edirne yönüne doğru giderken Çerkezköy’e ulaşmalısınız. Daha sonra buradan Saray istikametine doğru gitmek gerekiyor. Yaklaşık olarak 20 kilometre sonra Saray’a vardığınızda ilçe içinden Kıyıköy’e bir yol ayrımı olduğunu göreceksiniz. Bu yola girdikten 30 kilometre sonra Kıyıköy’e geliyoruz. Tercihiniz otobüs yolculuğu ise İstanbul Esenler Yonca Seyahat
Esenler Otogarı Peron: 162
Tel: 0212 658 12 32-33 / 0212 658 21 00-01

Kıyıköy Konaklama:
Kıyıköy Sahil Pansiyon
Tel: 0 288 388 62 18

Kıyıköy Palaz Pansiyon
Tel: 0288 388 61 77  

34 Comments
 1. Her yaz en az bir kere arkadaşlarla Kıyıköy’e gidiyoruz. Denizi güzel, çok kalabalık olmayan bir plajı var, arka tarafı kamp yapanlar için ideal ormanlık bir alan. Hem ormanlık bölümde piknik yapıp sonra saldan bozma bir aletle dereden geçip plaj kısmında deniz sefası yapabiliyorsunuz. Gitmeyenlere tavsiye ederim şahsen:)

 2. evet kıyıköy gerçekten çok güzel ve insanın ruhunu dinlendiren bir havaya ve tabiata sahip ender yerlerden biryer… ama yazın bu durum ortadan kalkıyor gibi çünki oraya giden bazı vatandaşlar pisliğini bırakıp orayı terkediyor lütfen daha duyarlı olalım ve böyle güzel yerlerin daha çok korunması için çaba harcayalım…

 3. Merhabalar,
  Ben, Edirne’de yaşıyor ve Kıyıköy’e gitmek istiyorum. Edirne’den kalkıp Kıyıköy’e gitmek istersem… Önce, Bura’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da Çerkezköy ve Saray’a mı gitmeliyim? Bu yolu mu seçmeliyim? Benim durumumdakiler için, daha başka ve daha kısa bir yol yok mudur acaba!?

 4. edirneden kıyıköye gitmek istersen önce kırklareline sonra vizeye ordanda kıyı köye ggideceksin bu istikamet üzerinden gidersen 150 km kıyıköy edirneye

 5. Uğur beye teşekkür ederim.. Siteye girdim Gerekli herşey var ayrıca oradaki arkadaşlar sağolsun herşeyin en ucuzzundan ayarladılar süper tatildi tüm kıyıköylülere ve oraya gidip bu güzellikleri görmmei saplayan http://www.kiyikoy.org yöneticilerine sonsuz teşekkürler..

 6. ben de oraya gitmek istioyorum ama henüz gidebilmem için yeterli bilgiye ulasmış değilim sizden ricam bu konuda sitenizde daha fazla bilgi bulundurmanız…örn. pansiyon fiyatları v.b hakknda bilgi werilirse memnun olurum

 7. bir ay önce 4 kız arkadaşımla beraber 1 hafta kaldık.geceliğimiz kişi başı 15 ytl ye geldi. gayet uygundu.
  Plajları çöplerden dolayı gerçekten içler acısı durumdaydı :(
  5 farklı yerde yemek yedik.Fiyatları ve manzara olarak Marina Cafe yi oybirliği ile çok beğendik.Artık tek yaptığımız günübirlik gelip marina cafetaryada kahvaltı yapıp ,denize girmek için köyden uzakta olan sanırım selvez koyu diyorlar oraya gidip , istanbula geri dönüyoruz.

 8. selam herkese arkadaşlar ben buraya gitmek istiyorum aama yeterli bilgiye sahip değilim açıkcası erikli ile kıyıköy arasında karar wermiş değilim bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 9. Merhaba Senem Rumûzu!
  Yukarıda, Edirne’den Kıyıköy’e nasıl gidilir? diye soruyorum. Buna verilen samîmî cevap için teşekkür etmek gerekir ve ediyorum da.
  Ancak… Bu soru, aslında şakaya karıştırılmış bir protestodur! Çünkü… Site’de, Kıyıköy’e nasıl gidileceği yalnız İstanbul’a göre anlatılıyor.Pekiyi, kişi İstanbul’da değil de meselâ benim gibi Edirne’de yaşıyorsa?.. Ben işte bunu protesto etmek istemişimdir.
  Yoksa… Ben, her ne kadar İstanbul’da yetişmiş olsam ve bugün Edirne’de yaşıyorsam bile, aslında Vize doğumlu, yâni Vizeliyimdir! Hem de öyle bir iki filân değil, sözün tam anlamıyla yedi göbekten!
  Herkese selâmlar olsun!

 10. arkadaşlar merhabalar
  ben 08/11/08 tarihinde kıyıköye 1 gece kalmak için arkadaşlarımla gittim. gerçektende güzel şirin bir yer hem havası çok temiz hem manzara çok hoş yeşilin her tonu mevcut. kıyıköye gitmenizi tavsiye ederim. ancak eğer kalmayı düşünüyorsanız asla ve asla hotel endorfina’ya gitmeyin.çalışanlar kaba ve ukala kişiler tamamen cebinizden paranızı almaya çalışan insanlar işletiyor.odalar vasatın altında saç kurutma makinesi yok tv telefon klima zaten yok.bu kadar eksiği olmasına rağmen fiyatları çok pahalı .yemeklerde pahalı dışarıda limanda daha güzel yemek yiyebilirsiniz.kalmak içinde daha iyi ve ucuz pansiyonlar var bilginize.

 11. esenler otogarından direk otobüs yok saraya kadar bırakıyorlar ordan da tekrar otobüse binmek durumundasınız.İstanbul’dan geleceklerin dikkatine.

 12. arkadaslar haftasonu buraya gitmek istiyorum kalabilecegim uygun biryer var kız arkadasımla gidecegim. fiyat bilgisi verebilirseniz sevinirim. :)

 13. esenler otogarından direkt otobüs yok demiş arkadaş ama var. Yonca Seyahat Kıyıköy’e kadar gidiyor. Hergün 16:30’da araç var. 3 saat sürüyor. Tel:2126581232 Kişi başı fiyatı ise 15 TL. Ben de henüz gitmedim ama sitelerde gezinirken buldum arayıp sordum direkt gidiyorlarmış.

 14. Merhabalar,

  Çok acil bir sorum var hemen cevap alabilir miyim bilmiyorum ama… Saray’dan Kıyıköy’e kalkan minibüs sefereri en son saat kaça kadar yapılıyor? Bu gece İstanbuldan Saray’a gideceğiz saat 8-9 gibi. Saraya vardıktan sonra Kıyıköye saat kaça kadar vesait bulabiliriz?

  Şimdiden Teşekkürler ve Herkese İyi Gezmeler ;)

 15. Arkadaşlar,
  Umarım bu yorumlarımızı duymadan Kıyıköy’e gitmezsiniz; çünkü kendimizi tek avuntu ettiğimiz nokta orda kalış şeklimizin bizden sonra gidecek olanları uyarmak için yaşandığıydı.Komik ve acınasıydı durumumuz:)
  İnternetteki ilanlara kanarak sahile en yakın pansiyon olan “sahil pansiyon”u seçtik. İnanın bana ben mütevazi ve kampçı ruhlu bir insanım ama sahil pansiyonun standardı çingene evlerini aşmış vaziyetteydi. Tualetinde köpeği bağlasan durmaz,buzdolapları küflü, paslı. Odalardaki 2.yatak 1,58 boyunda; ben 161 cm’im ve ilk defa kendimi uzun hissederek bir yatağa sığamadım.Pansiyonu işleten yaşlı amca çok paragöz; sizi en kötü odaya yerleştirmeye çalışıyor ki sizden sonra gelenlere o diğer odaları verebilsin.10 ytl ye balık sipariş ediyorsun; balık yarım geliyor; sofradan doymadan kalktık vs:(
  Ertesi sabah, 500 mt geride Ayanikola diye bir pansiyona kahvaltı etmeye gittik ve ne görelim? İnsani bir ortam, rengarenk puflar, saman üstünde oturup gece ateş yakılıyor, odalar 5 yıldız konforundaaa,yatakların üstünde süslenip konulmuş havlular,yepyeni tertemiz tualetler vs..:O İnanamadık ve fiyat farkı 3 kişide 10 ytl idi:((( Kahvaltı tabağındaki büyük parça peynir ve cevizle süslenmiş bal ve bol kepçe konan diğer malzemeler ve ücretsiz tavada yumurta adamların müşteriye, dünyaya ve kendine olan bakış açısını ve vizyonunu anlattı bize.Sahil pansiyonda kendininkini.
  Ve inanın 1 gece bile Sahil pansiyonda ziyan etmek istemezsiniz, onlar da bunu okuyorlarsa; kazandıkları paradan biraz yatırım yapmaları gerekiyor pansiyonlarına,bu kadar kötü durumda bir yere basiretimiz bağlandı da rezervasyon yaptık iptal etmeyelim ayıp olur vs diye kaldık, ama inanın çok kötüydü.

 16. fiyat bilgisi sormuş arkadaşımız (öncelikle tabii muhakkak ayonikola da kalın, walla sahil pansiyonda kalırsanız kız direk sizden soğur:)))abartmıyorum)
  Kahvaltı 10
  Balık yemeği 10-15
  Oda fiyatı 50
  Yani hft içi 100 ytl ye 2 kişi yemek yiyip, geceleyebiliyor.
  Hft sonu yarım pansiyon 140 fiyat veriyorlar (yani 40 ytl fazla)
  Cmtesi sabahtan gelip Pazar akşama kadar 140 ytl bence hiç bir şey:)

 17. NE zamandır kıyıköye gitmek istiyorum. Netten baktığım kadarıyla fiyatlar değişken. Hülya pansiyon dün 20 lira fiyat verdi yiyecek yok içinde :) Sizlerin 15 liraya kaldığınız yerler nereler? Hülya hanım sağolsun Saray’dan Kıyıköye giden Bldye otobüs saatlerini verdi.
  10:00
  12:00
  15:00
  17:00

  Yazdığınız kadarı ile yiyeceklerde ucuz değil :)
  Uygun yerleri yazarsanız sonra gidecek olan bizler de mağdur olmayız

 18. arkadaşlar ben her yaz kıyı köyde 3 ay kalıyorum harika biyer ben pansiyon tercih etmiyorum tamamen doğayla baş başayım çadır kuruyorum harika bi tatil yaşıyorum marina cafede favorim

 19. öncelikle şunu belirtmeliyim kidoğası ve denizi görmüş olduğum yerlerin içinden en iyisi desem heralde abartmış olmam.bidefa halkı çok misafirperver.sahil pansiyona kesinlikle gitmeyin
  ki ben otelciyim böyle rezil bir işletmecilik olmaz olamaz

 20. bende her sene kıyıköye gidiyorum.Çarşının tam otasında midye pansiyonda kalıyorum.Çok şirin bir yer..Her taraf tertemiz.Herkese tavsiye ederim.

 21. ben kıyıköylü olarak 3 yer tavsiye ederim.duygu pansiyon 4odalı cok temiz işletmecisi bayan köy içersindedir.kıyıköy pansiyon 6odalı burasıda gercekten cok temiz işletmecisi bayan fakat köy dışındadır.genç hotel 20odalı burasıda temizdir sabah kahvaltısı dahil.gelen misafirlerden tek isteğimiz eger bir yerde klacaksanız yada bir yerde yemek yiyeceksenız bir yere takılmayın gezin sorun balık yerken pazarlıgınızı yapın fiyat farkı olabilir.

 22. kıyıköy’e 2009 ve 2010 yıllarında ailemle gittim evet gerçekten doğası bir harika ama orada son yıllarda türeyen serseri gençlik gelen halka saldırıyor 2010 yazında sahilde 20 yakın köylü serseri gençlerin insanlara sopayla saldırdığına şahit oldum sahilde birkaç kişiyle sohbet edince bunun sürekli olduğunu söylediler, kaldığım yerin evsahibiylede bu konuyu konuşunca o da bu konuda dert yandı, hatta bir öğretmen ve doktorun dövülmesi nedeniyle köye doktor ve öğretmenlerin gelmek istemediğini söylediler.

 23. Bu haftasonu gitmeyi planlıyoruz arkadaşlarla Ayanikola , Duygu Pansiyonun telefon numaraları varsa , paylaşırsanız sevinirim.. teşekkürler.

 24. arkadaşlar merhaba ben trakya üniversitesi mimarlık bölümü öğrencisiyim. bu dönem kıyıköyde bir proje tasarlıyoruz. kıyıköyde sizce ne tür yapılar planlanmalı. ne tür etkinliklere hizmet edilmeli. bununla ilgili görüşlerinizi paylaşırmısınız…şimdiden teşekkürler.

 25. ya bende haziran ayında kıyıköy e gtmeyi planlıyorum ama internet sayfaların pansiyon fiyatları yazmıyor.bana önceden giden biri bilgi verebilir mi lütfen :)

 26. Hatice hanım,
  Kıyıköy’de yer alan pansiyonların tanıtıldığı ve kıyıköy pansiyon fiyatlarının yazdığı bir kaynak.
  kiyikoy.gen.tr/category/kiyikoy-konaklama

 27. şidettle tavsiye ederim karadenızın incisi kıyıköy her sene giderım ve gecen 4 gun ender pansiyonda kaldım ancak hiç memnun olmadım kıyıköy gidersenız ender pansiyona ugramayın sabah elektrik süpürge sesiyle uyanırsınız gecede takır tukur seslerle yatarsınız insanları kaba ve misafir anlayışları yok münkünse çadır kurun veya başka pansiyonlar bakın

 28. merhaba. mayıs ayının ortasında kız arkadaşımla birlikte kıyıköye gitmek istiyorum ancak orası hakkında ulaşım dışında bir bilgim yok. konaklama hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. ayrıca çadır kurulabilecek alanlar varsa tarif edebilir misiniz? teşekkürler

 29. Bayram tatilimi geçirecek İstanbula yakın doğa ile içiçe denize de girebileceğimiz bir yer ararken Kıyıköyün uygun olacağına karar verdim.Telefonla konuştuğumuz Genç pansiyon yerimiz var dedi ama sabah oraya gittiğimizde aslında yer olmadığını belki akşama bir adasının boşalma ihtimali olduğunu söyledi.Kıyıköy meydanına girdiğinizde yolun sağında ve solunda kahvehaneler var ve sanki bütün halk orada oturmuş gelen gideni izliyor gibiydi.Hal böyle olunca bu kadar meraklı bakış arasında pek gezinmek istemedik.Ve geldiğimiz gibi dönmeye karar verdik.Kıyıköy çıkışında son bir umut Palaz pansiyona uğradık.Cevriye teyze ve Hüseyin amca (namı diğer Palaz Hüseyin) bize kalacak bir yer ayarladılar.Palaz pansiyon kıyıköyün dışında bahçesi olan sakin bir yer.Kafa dinlemek için tafsiye edebilirim.Odaya yerleştikten sonra KARTAL kafede yemek yedik.Güzel bir manzarası var ama servis kötü bardaklar kirli ve çok pahalı.Manastır denilen yerde köpekler yaşıyor,her taraf çöp yığınları ve önünde bekleyen enterasan bir adam var.Liman deseniz aynı şekilde,her yer çöp yığını ve başıboş gezen köpekler, o kadar çok köpek var ki kelimelerle anlatamam ve köpeklerin hepsi uyuz ve açlıktan ölecek durumdalar.Selvez Plajının yolu çok kötü aracınız park edeceğiniz bir alan yok ve gittiğinize de değecek bir yer değil.
  Belediye plajda aynı şekilde.Arabanızı yol kenarına park ediyorsunuz ama 5 tl park ücreti ödeyip 15 dk yol yürüyüp kumsala ulaşıyorsunuz.Aynı çöp yığınları burada da sizi karşılıyor.
  Ben okuduğum birçok olumsuz yoruma rağmen oraya gittim ve şunu anladım ki yazılanlar çok hafif kalmış.Tek kelime ile rezalet, pahalı,pis,köhne ve deniz çok dalgalı.
  Kısacası ben gittim paramla rezil oldum siz SAKIN GİTMEYİN.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak