Kömür Limanı / Saroz Körfezi


Nasıl Gidilir ?

Gelibolu’dan Eceabat yönünde 1 km. gidildikten sonra sağa sapılarak Fındıklı Köyü tabelası takip edilir. 12 km. sonra karşınıza köy çıkar. Köy girişindeki Kömür limanı tabelasını takip ederek yaklaşık 6 km sonra limana varıyorsunuz. Yolun büyük bir bölümü orman olup, yolculuk orman içinden devam eder. Limanın üstüne vardığınızda sizi denizle ormanın kucaklaştığı doğa harikası bir koy, akvaryum gibi berrak bir deniz, harika bir manzara sizleri karşılar.

Dünyada kendi kendini temizleyen ender denizlerden biri olan Saros da ki kömür limanına inmeden yukarıdan denizi seyrettiğinizde taşları, büyük balıkları çıplak gözle seyredebilirsiniz. Aracınız ile kumsala kadar inebilirsiniz. Sabahları kuş sesleri dinleyerek sabah sporunuzu yapabilirsiniz.

Kömür limanı, insan eli değmemiş bakir bir koydur. Hiç bir yapılaşma yoktur. Gözlerden uzak doğal ortamda bir tatil yapmak için mutlaka burasını görmelisiniz. Buraya gelirken de hazırlık yapmalısınız. Konaklamak için çadır ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz. Ayrıca Gelibolu’da ki otellerde konaklayıp günü birlik olarak ta gelebilirsiniz. Günlük gıdalarınızı fındıklı köyünden temin edebilirsiniz. Limanda dağlardan gelen buz gibi doğal kaynak suları sahile kadar inmektedir.

Kömür limanı sağ tarafında mağara denilen kayaların altında akvaryum gibi bir deniz, solunda ise bazılarının hamile bir kadına benzettiği kel tepe bulunmaktadır. Sağ taraftaki bölüm ise Cem Yılmaz’ın siluetini andırıyor. Son yıllarda özellikle dalış sporlarına meraklı kişilerin akınına uğramaktadır. Olta balıkçılığı için uygun kayalıklar mevcut olup zengin balık yatakları vardır.Akşamları gün batımını seyretmek, denizle güneşin kucaklaştığını görmek insana ayrı bir zevk vermektedir Deniz içinde 150 metre boyunca uzanan taşlardan oluşan bir duvar ve Bu duvarın etrafında yaşayan bir çok deniz canlısı vardır. Su altı fotoğrafçıları için mükemmel bir yerdir. Saros’da olta ile balık avlamak ve gezmek için sahilde bulunan balıkçı sandallarını kiralayabilirsiniz. Sardalya balığı’nın ızgarasını yemenizi tavsiye ediliyor.

Doğal ortamı sevenler, doğada kendi kendine yeterim diyenler, bakir bir ortamda kendinle baş başa kalarak modern çağın sıkıcılığını bir an olsun unutmak isteyenler; işte size bir alternatif olarak Kömür Limanı  sizleri bekliyor.

Dalış yapmaya giden bir arkadaşımın tavsiyesi, ben mutlaka görmeyi düşünüyorum hafta sonu kaçamak yapmak isteyenlere duyrulur.
 
 

12 Comments
 1. Kömürlimanını görmüş biri olarak anlattıklarınıza aynen katılıyorum.Bencede doğa harikası bir yer.

 2. Mustafa Bey,
  En kısa zamanda gitmeyi düşünüyorum.Tavsiye edenlerin sayısı artıyor gün geçtikçe :)
  Sevgiler

 3. geçen hafta kıyıköyde idim harika doğa manzarası olan biyer fakat nedense bizim insanımızın kirletme özelliği çok fazla ne olur kendi çöpümüzü toplasak sağa sola atmasak her yer çöp pis, lütfen daha temiz olalım en azından kendi çöpümüzü toplayalım bu konuda bilinçlenirsek herşey ve heryer daha güzel olur (temizlik imandan gelir)

 4. Yavuz Bey,
  Ülkemizde keşfedilmemiş çok yer var aslında. Kıyıköy, İğneada, Saroz Körfezi bunlardan birkaçı. Bahsettiğiniz konu çok önemli ama kimse dikkat etmiyor. İğneada’da aynı manzaralarla çok karşılaştım. Bu arada İğneada Kıyıköy’e çok yakın gitmediyseniz tavsiye ederim. Bu linkten inceleyebilirsiniz http://www.yelizindunyasi.com/index.php/category/mekan-onerileri
  Teşekkürler

 5. saroz körfezi inanın, türkiye de bir ccok yerde denıze gırdım boyle bır doğa guzellıgı olan bır denız görmedım aslen oralıyım kendı memlekıeım dıye soylemıyorum inannın buna. bazı güzellikleri yaşamak lazım anlamak için herkes konuşur ama yaşaması ayrı bir zevk verir…

 6. bu körfezde yazlığımız var. çok gzl bi yer antalyadan daha güzel herşeyi biraz kumu kirlenmiş ama çok gzl bi yer.Gitmenizi tavsiye ederim.

 7. Manzara olarak harika bir yer. Ancak deniz oldukça derin olduğundan (en sığı yeri 10 mt) gözlükle dibi görebilmek oldukça zor. Genelde tüplü dalış için uygun bir yer. Zıpkınla dalışada izin verilmiyor. Sağ taraf beyaz kayalarla kaplı olduğundan su altı daha hoş. Yine sağ tarafta ufak bir cep var.

 8. Tek kelime ile muhteşemmmmm, anlatacak o kadar çok şey varki cennet kelimesi le her şeyi bir nefesde anlatma adına umarım herkes için yeterli olacaktır.

 9. Geçen yıl Ağustos ayında bisikletim ile gidip 2 gece kaldım. Çok beğendim. İnsanların duyarlılığı sayesinde gerek tuvalet gerekse çevre oldukça temiz. Tek tuvalet ve 2 çeşme var. Yalnız su çok soğuk neredeyse girmemle çıkmam bir oldu. Bu yaz eşimle birlikte yeniden gitmeyi düşünüyoruz. Hafta ortası daha sakin.

 10. Yukarıda yazılanları ve yorumlarınızı okuyarak bu limana bu sene gittim ve çok çok memnun kaldım hepinize çok teşekkürler. Mükemmel bir yer.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak