Krizde Çorap Satışları Patlamış

Ekonomik kriz hepimizi 12′ den vurdu. Artık alışveriş merkezlerine bile pek uğramıyorum. Bu ekonomik krizden birçok sektör etkilendi ama çorap sektöründe tam tersi bir tablo varmış.
Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, satışlarının artmasındaki faktörü şöyle açıklamış: “İnsanlar kriz dönemlerinde bütçelerinde mecburi olarak birçok kısıtlama yapıyorlar ama insanlarda özellikle de kadınlarda kendini yenilemek, küçük alışverişlerle mutlu olmak psikolojisi yaygınlaşıyor. Kadınlar kendilerini daha iyi hissetmek için çanta ve ayakkabı almak yerine çok daha düşük bir bütçeyle çorap satın alarak alışveriş dürtülerini gideriyorlar. Bu açıdan da bakıldığında çorabın kadını küçük dokunuşlarla yenileyen, fiyat olarak bütçesini sarsmayacak, kadına kendini iyi hissettirecek bir ürün olması satışları arttırıyor.”

Sami Kariyo’ya bu konuda pek katılmıyorum. Tabiki ufak alışverişlerle de kendimizi mutlu hissedelim ama bu konunun çorap satışlarının bu kadar arttıracağını düşünmüyorum. Çorap satışlarınındaki patlamanının sebebini biraz modaya bağlamak gerekiyor. Çoraplar bu yaz sezonu ve 2009 2010 kış sezonunda yine trendler arasında.

19 Comments
 1. mangonun indirim zamanında taş gibi elbiseler 9.90’a düşerken, pentıde bir çorabın daha yuksek fiyatlardan başlamasının ekonomık oluşuyla alakası yok bence, hesaba vurdugun zaman kaçan çoraplara ödedigımiz para oldukça yüklü yani. bence onlar tırnağın değse kaçan çoraplardan dolayı krizden etkilenmiyorlardır.

 2. ayda çok haklısın. çoraplar öle dendiği gibi çokta ekonomik değiller. ben ucuz takılar alarak rahatlıyorum mesela. çorap almak aklıma bile gelmiyor. ihtiyaç oldukça alıyorum. ekonomiye kısıtlama getirildiği kanısında da değilim ayrıca. alan alıyor.

 3. yaa bide nefes,çorabı mevbur alıcaksın ki zaten,kış günü baldır bacak gezcek halimiz yok ya,mecburi ıhtiyaç yani

 4. kesinlikle cok yanlış bir tanı,keşke konunun uzmanından yani biz modayı takip eden bayanlardan önce bilgi alsalardı. ben bu sene hiç almadığım kadar külotlu çorap aldm.nedeni ise tuniklerin altında cok hoş durması.

 5. Arkadaşlar,
  yorumlarınıza katılmakla birlikte, Pentinin açıklamasını çok da yanlış bulmadığımı söylemek isterim..

  Dolapta duran elbise veya eteklerin altına farklı desende çoraplar giyilerek değişik kombinler yapılabiliyo. 5 tl gibi bi fiyata kıyafetin havasını değiştirebiliyosunuz.

  Krizden sonra bence de takı,çorap, saç aksesuarı gibi şeylerle insanlar alışveriş dürtüsünü gidermeye başladı..

 6. çorap parasına kıyafet alınıyor çünkü indirimlerle fiyatlar çok düştü ama çorapların fiyatları düşmüyor tırnak değmesiyle kaçan çoraplara sinir oluyorum ve yenisini almak zorunda kalıyoruz ve bu benim alışveriş ihtiyacımı karşılamıyor.

 7. Arkadaşlar ben de katılıyorum hepinize.. ayrıca ayda’nın da söylediği gibi ihtiyaç olması durumundan dolayı muhakkak alınacak bir ürüne zam yapıyorlar,çünkü alınacağını biliyorlar..

  şunu da belirteyim: elbette ufak alışverişlerle mutlu olurum ama çorap aklıma dahi gelmez. beğendiğim de alırım ama “bugün çorap alışverişi yapayım”:D:D dediğim hiç olmadı,kısacası Sami Kariyo’ya KA-TIL-MI-YO-RUMMM!!

 8. Ben bugün dört adet penti çorap satın aldım. Krizle ilişkilendirilmesi enteresan fakat çorap ile bir kombini tamamen farklı bir tarza sokmak mümkün.

 9. malum son seneler babet modası var mecbur içine çorap alınıyor.Ne kadar kaliteli olsada en ufak takılmada hemen kaçıyorlar.1 tanesi kaçınca diğer eşi kaçmasa bile mecbur eşinide atıyorsun.Yani ben öyle yapıyordum fakat artık akkılandım aynı desenden 3 çift alıcam biri kaçarsa diğer eşiyle rahat kullanayım diye.

 10. çorapların ucuz oldoğu hakkettende yalan geçen yıl sanfransiskodan aldığım çorap 89$ dı.ama onu giy üstüne bi floj attır tamamdır dışarı çık:))

 11. işin açığı ben çoaap delisiyim..ve doğru pentinin ve türevlerinin fiatladı hiçte ucuz değil…değişik güzel çorapların fiatları daha farklı.AYSSE nin dediği doğru bende babet delisiyim,kotun altına bile giyerken bazen çoooap giyorum.bende ufak alış verişte mutlu olanlardanım. genelde:toka,ruj,gümüş bir küpe,oje,rengarenk çoraplar oluyor..:))

 12. çoraplara bayılıyorum..hele desenliler renkliler.. ama pek alamıyorum :( genelde düz iddiasız giyiyyorum..aslında özenmiyor değilim.. bazılarının fiyatı hiç de öyle ucuz değil maalesef..

 13. bence çokta yanlış bir tanı değil.krizden bu yana en cok çorap,kolye,flar falan almışımdır.sırf kıyafetimi farklı bır havaya sokayım diyee.Ama şöyle bi durumda var ki krizden bu yana alışveriş merkezleri daha bi dolu.Bir çok indirim var.Beni krize sokan bu indirimler zaten.Hersyi ucuzlamıs gorunce almadan duramıyorum VE Cebimde param kalmıyo.Sonra mali krize griyorum….

 14. Bence yanlış düşünüyorsunuz arkadaşlar Penti çoraplarının fiyatları normal aynı kalitede bir çorapla karşılaştırdığınız zaman daha bile ucuz marks&spencer calzedonia daki fiyatlara bir bakın üstelik te ne aynı kalite ne de o kadar çeşit var krizde satış patlamasına gelince bence sadece tesadüf bu yıl çorap çok moda ve ister istemez alıyorsun.

 15. çorap giymek seçmek bir zevk benim için renk renk desen desen çorap sahibi olmak onları kıyafetlerimle kombinlemek kadın olmanın ayrıcalılarını aksesuarlarla desteklemek işte hayat bu krizdeki patlamada küçük mutluluklar aramak etken olmuş olabilir bak bu hiç aklıma gelmemişti yeni bir kıyafet yeni olan herşey bir moral kaynağıdır insan kendini çok farklı hisseder o anlarda bilmem en azından benim için öyle

 16. geçenlerde bir yabancı dergide okudum. avrupada krizde ruj satışları patlamış. demek ki kriz dönemlerinde kadınların alışveriş psikolojileri küçük alışverişlerle kendilerini iyi hissetmek. malum biz hepimiz alışverişi severiz- en sevmem diyenimiz dahil- üstelik moralimiz bozuk olunca da hemen alışverişe çıkıp kafa dağıtmaya çalışmazmıyız. Bence yanlış bir yorum değil. Ama tabii ki çorap satışının artmasındaki en önemli etken çorabın artık bir gereklilik değil önemli bir aksesuar olması, penti de de bol çeşit, renk ve desen bulunması.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak