National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması

national.jpg 

National Geographic, yerel edisyonların katılımıyla uluslararası fotoğraf yarışmasının ikincisini düzenliyor. 4 kategoride düzenlenen yarışmanın ulusal ayağında dereceye giren fotoğraflar National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’na katılacak. 

Kimler Katılabilir?
Yarışma, National Geographic çalışanları, birinci derece yakınları ile yarışmayla herhangi bir şekilde bağlantısı olanlar hariç 18 yaşını doldurmuş tüm National Geographic okurlarına açıktır.

Kategori
Fotoğraf yarışması, insan, manzara, hayvanlar ve foto öykü olmak üzere 4 kategoride düzenlenmiştir.  Dört kategorinin birincileri ödüllendirilecektir. Ayrıca yarışma sponsoru Garanti Emeklilik Özel Ödülü de verilecektir.

Yarışma Ödülleri
Yarışmanın Türkiye finalinin birincileri Ekim 2007 sayısında yer alacak ve fotoğrafları büyük finalde yarışmak üzere Washington’a gönderilecek. Uluslararası finalde dört kategoride büyük ödüle layık görülecek dört finalist, National Geographic Society Merkezi tarafından tüm masraflarının karşılanacağı bir gezi kazanacaklar. Uluslararası yarışmayı kazanan yarışmacıların duyurusu Kasım 2007’da National Geographic  web sitesinde yapılacak.
Ödüle layık görülen kategori birincileri, Washington’da bulunan NATIONAL GEOGRAPHIC Society Merkezi’ne tüm masraflarının karşılanacağı bir gezi kazanacaktır.

Türkiye’de kategori birincileri yarışma sponsoru Garanti Emeklilik’ten Nikon D200 D-SLR digital fotoğraf makinesi, kategori birincilerine yukarıdaki ödülün dışında Anne Karnında, Çalışanlar Kitabı ve Dünya Tarihi kitabı ve 5 yıllık National Geographic Türkiye üyeliği hediye edilecektir.

Kurallar
İnsan, Manzara ve Hayvanlar kategorilerine bir yarışmacı toplamda en fazla 6 fotoğraf gönderebilir (3 kategori toplamı). Foto Öykü kategorisine ise birbirini takip eden, en fazla on kareden oluşan ve numaralandırılmış tek bir fotoğraf serisi ile katılınabilir.

Gönderilecek fotoğraflar son 3 yıl içinde çekilmiş ve daha önce yayımlanmamış olmalıdır. Her fotoğrafa bir fotoğraf altı bilgisi eşlik etmelidir. Foto Öykü kategorisinde ayrıca bir giriş metni de eklenmelidir.

Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öge eklenmiş ya da var olan ögelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Ancak, fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış fotoğraflar kabul edilir.

Katılım
Fotoğraflar renkli veya siyah beyaz kart baskı ya da 35 mm renkli diapozitif olabilir. Baskılar dijital ya da analog makine ile (negatif veya pozitif) çekilmiş fotoğraflardan üretilmiş olabilir.

Diapozitifler 5×5 cm. boyutunda camsız dia çerçevesine yerleştirilmiş olmalıdır. Yarışmaya gönderilen fotoğraflar iade edilmeyecektir. Bu nedenle diapozitiflerin kopyalarının gönderilmesi önerilir. CD, DVD veya başka bir şekilde gönderilen dijital dosyalar kabul edilmez.
Kart baskıların uzun kenarı en az 18, en fazla 30 cm. olmalıdır.

Çerçevelenmiş ya da paspartulu baskı ve camlı dia çerçevesi göndermeyin. Yarışmaya gönderilen her bir dia çerçevesine, kart baskılarda ise fotoğrafın arkasına silinmeyecek şekilde yarışma kategorisi, ad, soyad, adres ve telefon numarası yazılmalıdır.

Başvuru
Dergide yer alan katılım formu doldurularak fotoğraflarla birlikte gönderilmelidir. Forma, gönderilen fotoğraflarla ilgili kısa bir fotoğraf altı bilgisi eklenmelidir. Formdaki yazı alanının yeterli olmaması halinde bir dosya kağıdına da devam edilebilir. Katılım formunun fotokopisiyle yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
Fotoğrafların zarar görmemesi için koruyucu karton ile paketlenmeleri önerilir.

Başvuru adresi:
NATIONAL GEOGRAPHIC
Uluslararası Fotoğraf Yarışması
Eski Büyükdere Caddesi USO Center
No:61 Maslak, 34398 İstanbul

Yarışma için ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Yorum yapınız

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak