Origami / Kağıttan 9 Metrelik Tekne

Origami, Japonca bir kelime olup, katlanmış kağıt anlamına geliyor.  Japonca’da ori katlama, kami kağıt demektir. Origami, kağıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır.

Hepimiz çocukken bu sanatla uğraşmışızdır. Sanat olsun diye değil tabi oyun olsun diye. Eskiden oyuncak mı vardı bu kadar? Annelerimiz ve babalarımızın yaratıcılıklarıyla  yetinirdik. Belkide bu yüzden origamiyi herkes az çok bilir. Hele yağmur yağdıktan sonra kağıtlar katlanır tekneler yapılırdı. Bir de sıcak havalarda şapka bulamayanlar hemen bir gazete bulup kafasına şapka yaparlardı :).  Bu bahsettiklerim origaminin çok basit teknikleri. Origami aslında başlı başına bir sanat dalı. Origami sanatı ile ilgileniyorsanız bir çok bilgi ve modelin bulunduğu bu siteyi incelemenizi öneririm.

Şimdi gelelim konumuza, bu sitedeki habere göre resimdeki arkadaş origami sanatını biraz abartmış gibi. Tetra brik malzeme (süt, meyve suyu v.b gibi ürünlerin uzun ömürlü olması için kullanılan kutuların yapıldığı malzeme) kullanarak 9 metrelik bir tekne yapmış. İyi ki aklına uçak yapmak gelmemiş :) Belkide bir sonraki projesi uçaktır.
origamiboat.jpg
origamiboat1.jpgorigamiboat2.jpg

3 Comments
  1. inanmıyorum bukadar büyük tekne görmedim ancak dünya turuna çıkarsam belki bu teknedenyaparım ama öyle birsey olmayacağını biliyorum onun için buna hiç yorulmama gerek yok

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak