Panço Tarifi

Ayşegül’ün hediyesi pançonun yapılışını merak edenler için haberi yeniliyorum.

Malzeme
4 numara şiş, yünün numarasını hatılamıyorum.

Yapılışı
-öncelikle 43 çift başlanıyo bir ters, bir düz 8 sıra lastik örülüyo.
-lastik bittikten sonra düz taraftan yine her sırada 8 ilmek lastik devam ediyor (uzun kenardan bahsediyorum).
-8 lastik örülüp ip şişin üzerine dolanıyor (delikler olsun diye) ve iki ilmek birlikte alınıyor yani bir ilmek azalmış oluyor.
-sonra şişe doladığımız da dahil 9 tane yapılıp 10. için yine çift ilmek alıyoruz ama ilmeklerin yerini değiştiriyoruz yani öndeki arkada kalıcak şekilde sonra
-yine şişe 1 tane dolayıp ,dolanan dahil 18 tane yapıyoruz ve lastikten sonra yaptığımız işlemi tekrar ediyoruz toplamda 3 şapka oluyo yine diğer kenardada 8 lastik yapıyoruz.
-ters tarafta bir işlem yok zaten kenarlardaki lastikler devam ediyo.
-şapkalar geniş kısımdan başlıyor. 2. ve diğer sıralarda giderken ilk delik örülüp sonra şişin üzerine dolanıyo ve 2 ilmek çift alınıyor şapakanın diğer ucu ise deliğe iki ilmek kala o iki ilmek yerleri değiştirilip çift örülüp sonra şişe bitane dolanıyor.
-enson delik yapılacağı zaman 3 ilmek kalıyo ve yine şişe bir tane dolanıp ilmek beraber alınıyor tekrar şişe bir tane dolanıyor.
-sonra işlem böyle devam ediyor ve bi dikdörtgen yapılıyo ben şapkalardan 23 tane yaptım ve 8 sıra lastikle bitirdim.
-başlama sayısını yanlış söylemiş olabilirim kontrol edilebilir ama diğer sayılar doğru.
-bittikten sonrada bir kısa kenar, uzun kenara dikliyor. lastikler üst üste getirilip düğmeler hakkında bilgi veremiyorum ablam yaptı.
-bu arada 4 numara şişle ördüm yünün numarasını bilmiyorum.
-ben ikimizinkini gri yaptım ama ekru renk te güzel olur diye düşünüyorum bir tanede ekru öreceğim:)

9 Comments
 1. Pançoya payıldım. Çok güzel bir hediye olmuş ayrıca tarif içinde teşekkürler.

 2. tarif için teşekkürler gerçekten çok güzel ve yapımı kolay gözüküyor.bende anneme yaptırayım bari :)) düğmelerin de nasıl yapıldığını öğrenebilseydik iyi olurdu.

 3. bu düğmelerden annem yapıyo yuvarlar plastik bi halkayı içinde defalarca geçip sarıyosun hiç boşluk kalmıcak şeiklde çok şık çok cici düğmeler oluyo.

 4. irem teşekkürler .düğmeside ayrı bi hava katmış. merak etmiştim nasıl yapıldığını. çok şık ama yapılışıda basitmiş.fırsat bulursam deneyeceğim.arkadaşlar bu arada tavsiyem sıkıldığınız uzun bi şalınız varsa bu şekilde düğme ile birleştirip değerlendirebilirsinizde.

 5. cook guzel… tarifin olmasi cok iyi oldu… kendim ormem gibi bi seyi dusunmedim bile ama, linkle hemen anneme havale ettim bile… bakalim, birkac haftaya gelicekler, belki bi surpriz yapar bana… yanliz, benim de daha onceden hazir aldigim bu tip pancolarim var, ama bunlari disari cikarken kabanla giymek bayya zor oluyo… bunun ustune de pelerin gibi bi kaban lazim… ben genelde bahar zamani dar kot ceketlerin ustune geciriyorum, cok kullanisli oluyo… ayy amma uzattim lafii… neyse… sevgiler…

 6. valla en çok da düğmeleri merak etmiştim,neyse bir arkadaş tarif etmiş iki bilgiyi birleştirip deneyeceğim ,tekrar teşekkürler….

 7. merhaba
  pançoyu bende çok beğendim. ancak sormak istediğim birşey var. dikdörtgen yapılıp dikiliyor demişsiniz. İlmek sayıları her şiş ve ip için değişik olabilir. Sizden ricam bu pançonun eni ve boyu kaç cm?
  Şimdiden teşekkürler

 8. sizin verdiğiniz sayıda yaptım ama küçük oldu.eni ve boyunu da ekleyebilirmisiniz

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak