Ruh Sağlığınız Nasıl? [Konuk Yazar – Doç. Dr. Şafak Nakajima]

İnsan yaşamının ana hedefi mutlu olmaktır.
İyi bir yemek, derin bir uyku, sevgi dolu ebeveynlerle geçen bir çocukluk, kaliteli eğitim, anlayışlı, sadık ve güzel bir sevgili/eş, başarılı çocuklar, maddi güvence, özgür bir ülkede yaşamak, yüksek manevi değerler gibi pek çok kavram, mutlu olmada önemli rol oynar.

Peki, tüm bunlar, bir kişinin psikolojisinin iyi olması için yeterli midir?

Bu sayılanların hemen çoğuna sahip olmasına rağmen psikolojisi pek de iyi olmayan çok insan görmüşsünüzdür mutlaka.
Ya da tam tersini. Son derece olumsuz koşullara rağmen, psikolojik sağlığı mükemmel denebilecek insanlarla da karşılaşmışsınızdır elbette.

Bu durumda, psikolojisi sağlıklı olan kişilerin ortak özelliklerine bakmanın, bize daha güvenilir bilgiler sağlayacağını söylemek mümkün.

Psikolojisi iyi olan bir kişinin özellikleri nelerdir?

Aşağıda bulunan özellikleri okurken, lütfen kendinizi ve önem verdiğiniz kişilerin psikolojilerini gözden geçirin. Eksik olan özellikler varsa bunların neler olduğunu ve hangi yollarla düzeltilebileceğini düşünün? İsterseniz saptadıklarınızı bu sayfada bizlerle paylaşabilirsiniz!

Araştırmalar, hayatlarının güzel olduğuna inanan ve psikolojik durumlarından memnun olan insanların ortak özelliklerini şu şekilde tanımlıyor:

1. Dikkatin olumsuzdan çok olumlu şeylere odaklanması ve duyguların daha çok pozitif olması

2. Elindeki değerlerin farkında olması ve bunlar için şükran duygusu taşıması

3. Yeteneklerinin farkında olması ve bunları kullanabilmesi (yeteneklerin deha düzeyinde olması gerekmiyor)

4. Kendisini meşgul eden uğraşılarının olması

5. Sosyal ilişkilerin iyi olması, aile, arkadaşlar, meslektaşlar ve komşularla sağlıklı bağlar kurabilmesi

6. Topluma en az bir alanda yararlı olması, kendi yaşamının dünyaya bir katkısı olduğunu bilmesi

7. Yaşamının bir amacının olması ve bunun için çaba göstermesi

Çoğu kişi, depresyon, panik atak ve ilişki sorunları için psikiyatrist ve psikologlara başvurup, çoğu kez eline bir ilaç tutuşturulmuş halde veya derinlikten yoksun bir tavsiye dizisini dinledikten sonra düş kırıklığı içinde evine döndüğünde, sorunlarının çözülmeden kendisini beklediğini hayretle görür.

Oysa bu şaşırtıcı bir durum değildir. Çünkü psikolojimizin iyi olması, ilaçlarla veya basmakalıp tavsiyelerle elde edilebilen bir ‘’şey’’ değildir.

Kendimizi ve hayatı tanımak, ilişkilerimize özen göstermek, ruhen ve bedenen gelişmek ve gerekli değişimleri yapabilmek için cesaret sahibi olmak amacıyla sarf edilecek çabanın ve sabırlı bir emeğin ürünüdür sağlıklı psikoloji.

Ve ne yazık ki, henüz bunları hap veya kapsül haline getirip şişede satışa sunabilen bir ilaç firması yok!

1 Comment
  1. merhaba;
    benim sorunum uyku. çok fazla uykum geliyor gün içinde.aslında akşamlarıda çok rahat huzurlu uyuyorum ama gün içinde çok fazla geliyor sanki bayılacak gibi içim geçiyor oturduğum yerde bunun için bi uzmana danışmalı mıyım eğer öyleyse nasıl bi doktara gitmem gerekiyor. kan değerlerim de normal yeni ölçüm yaptırdım. hiçbir sağlık problemimde çıkmadı. yardımcı olabilir misiniz.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak