Saç Bakımı

sac.jpg 

Bildiğiniz gibi saçlarımız yaz aylarında güneş, rüzgar, tuzlu su ve klorun etkisiyle son derece yıpranır. Bu yıpranmayı beslenme şeklimize biraz özen gösterip, evyapımı maskeler uygulayarak minimuma indirebiliriz. İşte size bunu nasıl yapacağınıza dair birkaç ipucu;

 Beslenme:

-Saçlarımız için protein son derece önemlidir. Bu yüzden yaz aylarında bol bol et, balık, tavuk ve süt ürünleri tüketmeliyiz. Protein tüketimi saçlarımızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.
-Karbonhidrat tüketimini azaltmamız (özellikle tahıl ve buğday içeren besinler) kafatasında oluşabilecek düzensizliklere, özellikle kepeklenmeye yol açar.
-Yine diyetinize ekleyeceğiniz bol miktarda organik yağ ve hindistancevizi yağı saçlarınızdaki nemi arttıracaktır.

Doğal Saç Malzemeleri:

Kolay bulunabilen  bitkisel yağlar ve diğer doğal maddelerle evde yapacağınız saç maskeleri saçınızı beslenmesine, güçlenmesine ve yeniden canlanmasına büyük etki eder. Bu maskeleri haftalık saç bakımınız haline gertirip taze olarak saçınıza uygulayın. Saç diperinize masaj yaparak yedirdiğiniz maskeyi 30-40 dk kadar saçınızda bekletin ve ılık papatya suyuyla durulayıp hafif şampuan yapın. Saçlarınızdaki değişimi hissedeceksiniz!

Maskeler:

-Ayurvedic maskesi, eşit miktarda taze sıkılmış limon suyu ve zeytin yağı karışımından oluşan bu maske kuru saçlara anında etki edip saça parlaklık kazandıracaktır.
-Rus maskesi, yoğurt veya yayık ayranı kepeği önler, saç diplerini güçlendirir ve saçınıza yumuşaklık verir.
-Akdeniz maskesi, yumurta sarısı ve bal karışımı saçlarının kaybolan nemini geri getirir ve kafatasını rahatlatır.
-Cleopatranın maskesi, kil ve kırmızı çamurdan oluşan bu maske ise güçsüz ve ölü gözüken saçlar için son derece etkilidir. Saça canlılık kazandırır.
-Filipin maskesi,  hindistancevizi yağı ve konyak (şarap’da olabilir) karışımı ise kırılmış saç uçlarına iyi gelecektir.

Bu basit tariflerle saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin çünkü  sağlıklı ve bakımlı saçlar güzelliğinizi tamamlar:)

3 Comments
  1. ya saçlarım manyak dökülüyo lütfen bunla ilgili bana yardımcı olun ve msn me email olarak atın şimdiden teşekkürler

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak