Sağlıklı Beslenme

salata.jpg 

Günümüzde artık hepimiz işlenmiş, pastörize edilmiş gıda ürünleri kullanıyoruz. Tükettiğimiz bu besin malzemelerinin belirli miktarda canlı ve miğde dostu bakteriler içermesi gerekmekte. Bu tür besinler bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra dış görünüşümüzdeki çekiciliği de arttırıyor .

İşte size fermente edilmiş birkaç besin önerisi:

1.Fermente sebzeler : En popüler olanları salatalık ve lahana turşusudur. Turşu alırken pastörize edilmemiş ve sirkede bekletilmemiş olmasına dikkat edin. Lahana turşusu, kemik erimesine ve kanser riskine karşı yüksek miktarda C ve K vitamini içerir. Ayrıca fermente sebzeler et ve balık yemeklerinin yanında çok lezzetli olur.

2.Fermente içecekler: Elma şarabı, pastörize edilmemiş bira gibi meyve  ve bitkilerden elde edilen içeceklerdir. Bu içecekler sindirim sitemini çalıştırarak kabızlık gibi sorunlara çözüm sağlar. Fermente içecekler kola, gazoz ve konsantre içeceklere göre çok daha faydalıdır.

3.Kültür Baharatları ve Sosları; Balık sosu, elma sirkesi ve evyapımı ketçaplar yüksek enzim potansiyeline sahiptir ve bizi besinlerdeki zararlı maddelerden korur, vitaminleri almamızı sağlar.

4.Süt ürünleri: Şeker ve diğer katkı maddeleri eklenmemiş belkide en tüketilebilir güzellik ürünleri olan yoğurt, kefir, süzme yoğurt sağlığınız için son derece faydalıdır. Bu ürünleri  istediğiniz gibi evde yapmakta mümkün. Bu besinleri günlük olarak tüketmeye özen gösterin, bu sayede cildiniz hep sağlıklı olacak ve sindirim sisteminiz düzene girecek.
 

1 Comment
  1. bu fermantasyon işlemini nasıl gerçekleştireceğiz ondanda bahsedebilirmisiniz( beyaz lahana ile ilgileniyorum b12 vitamin eksikliğine faydalı olduğu söyleniyor)

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak