Şifre Saklama

İnternette her servise yeni bir şifre, kredi kartları şifreleri, online bankacılık şifreleri, atm şifreleri, mail şifreleri hepsi için birer ayrı şifre belirliyorsunuz. Peki bu şifrelerin hepsini aklınızda tutabiliyor musunuz? Eğer hafızanıza güveniyorsanız sorun yok demektir. Yok ben şifreleri unuturum bu yüzden bilgisayarımda saklarım yada bir not kağıdına yazıp saklarım diyorsanız işte size ücretsiz iki yazılım. Bana sorarsanız en iyisi aklınızda tutmak ama yapamıyorsnız alternatifleri kullanın :)

Bu arada bu yazılımları tanıtmadan önce OpenID servisinden bahsetmek istiyorum. Şu anda pek yaygın bir servis değil ama çok kısa bir süre sonra standart haline geldiğinde bu yazılımlara pek ihtiyaç kalmayacak. OpenID nedir? OpenID merkezi bir kimlik sistemidir. Internet üzerinde servislere tek kullanıcı ismi ve tek şifreyle bağlanmanızı sağlayan bir servis. Yani OpenID servisini destekleyen bir sitede üye olmanız gerektiğinde tüm bilgileri doldurmak yerine sadece OpenID kullanıcı bilgeleriniz girmeniz yeterli olacak. Şubat ayında San Francisco’daki RSA Conference’de konuşan Gates, Microsoft’un tek bir hesap kullanmayı amaçlayan OpenID kimlik sistemini destekleyeceğini açıklamıştı. OpenID ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

KeePass: Uygulama açık kaynak kodlu bir uygulama. Windows, Linux, OS X ve mobil cihazlarda çalışıyor.  Tüm şifrelerinizi databasede şifrelenmiş olarak saklıyor. Sizin sadece master şifreyi hatırlamanız yeterli. Master şifreyi de 1234 veya  doğum tarihiniz gibi bir rakam seçerseniz o zaman şimdiden geçmiş olsun :) Keepass uygulamasını usb memory’e kopyalayıp çalıştırılabiliyor böylelikle bütün bilgisayarlarda kurulum yapmadan kullanabiliyorsunuz. KeePass’i bu adresten yükleyebilirisiniz.

Clipperz: Online bir uygulama, istediğiniz her yerden ulaşabiliyorsunuz ama şifrelerinizi güvenip böyle bir serviste saklar mısınız bilemem (benden tanıtması). Bu sitede kredi kart bilgilerini  de saklayabilirsiniz. Ayrıca birçok sitede girmiş olduğunuz bilgileri  otomatik doldurma özelliği var. Kullanıcı adı şifre ve e-mail girerek bu adresten kolayca üye olabiliyorsunuz.

6 Comments
 1. Yeliz Merhaba,

  Ben hiçbir şifreyi bilgisayarda saklama taraftarı değilim nasıl bir program yazarlarsa yazsınlar çünkü bu programı yapanlar bunu çözmeyide bilir… Hatta sadece yapanlar değil kullananlar bile kısa süre sonra bunu kırmanın formülünü bulurlar… Benim klasik 2 adet şifrem var. Tüm kredi kartlarım için ayrı , tüm internet sitelerindeki şifrelerim için ayrı ve hep aynı şifre kullanmayı tercih ediyorum. Bunun dışında matematiksel rakamlarda hafızam çok kuvvetli olduğu için zaten unutmuyorum. Unuttuklarımda ise 4 haneli 6 haneli deneyerek direkt buluyorum. :))
  Bu programlara güvenmek yerine hafızama güveniyorum…. Birde artık yeni cep telefonlarında kart bilgilerinizi, şifrelerinizi girebildiğiniz bir bölüm oluyor. Buraya tüm bilgilerinizi kaydederseniz hepsi elinizin altında olur. Bu bölümüde açmak zaten şifre gerektirdiği için cep telefonunuz çalınsa yada kaybolsa bile kimse ulaşamaz…(Belkide ulaşırlar :)) ) Bu konuda paranoya yapmışım farkettim :)

  Sevgiler,

 2. Bademkıraker,
  Bilgisayarda veya internet explorerda şifremi sakla gibi seçenekler bile çok tehlikeli aslında. Ama kullanıcılar şifrelerini böyle uygulamalarda kaydediyor yada açık bir şekilde word, notepad dosyasında saklıyorlar. En azından bu dosyları şifreleyip saklamalı yada keepass gibi bir program kullanmalı. Ama en iyisi akılda tutmak. Zaten bunun için hep söylenen yöntemler var. Kendine özel seçtiğiniz bir cümleden veya rakamda bir kombinasyon yapıp iyi bir şifre seçilebilir.

 3. Şifreye ulaşmak için başka bir şifre… ya onu da unutursak? şifrelere ulaşmak için kullandığımız ana şifreyi sakladığımız dosyaya ulaşmak için esas şifre… pfff…

 4. Aslında dediğim gibi en iyisi akılda tutmak ve bunun için yukarıdaki yorumumdaki yöntemleri kullanmak. Bu OpenID gibi çözümler standart hale gelirse bu işler biraz daha kolaylaşacak.

 5. butun şifrelerim aynı ve benden baska sadece bi kişi biliyo.aynı seyleri yememiz, aynı yere gitmemiz,beraber seyahat etmemiz vs vs yasak :))

 6. Ben iki kez şifremi unuttuğum için birsürü karmaşaya sebep oldum ondan sonra bütün şifrelerimi asla unutmayacağım bir düzene getirdim. Telefonumun pin kodu bile bu düzende. Artık hafızam tümden kaybolmazsa ki bazen kaybolmasını isteyebiliyorum şifre mifre unutmam.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak