Silva Metoduyla Kendini Yeniden Keşfet

Silvagörsel_stress2

Stresten kurtulmak için beyninizi doğru kullanın

Bahar geliyor, şimdi yenilenme zamanı. Sağlıklı, fit, zinde bir sezona başlangıç için kendinize ömür boyu yanınızda taşıyacağınız bir hediye verin. Silva Metodu ile uykunuzu, baş ağrınızı, rüyalarınızı hatta kilonuzu kontrol edin!

Kişisel gelişim, yaşam koçluğu, nefes egzersizi ve daha pek çok kavram… Son yıllarda hayatımıza giren ve yakın alanlarda çalışsalar da insan doğasını yeniden keşfetmeye davet eden ve her birinin kendince farklı önermeleri bulunan bir alan oluşmuş durumda. Bunların içinde Silva Metodu hayatın her alanında kişiye rehberlik eden yardımcı çözümleriyle dikkat çekiyor.

Kişinin kendisi için yapabileceği en büyük buluş, zihninin potansiyelini keşfetmektir. Silva Zihin Kontrol Metodu, kendi beyninize hükmederek daha üst bir zeka seviyesine çıkmayı ve orada kendi duyumlarınızı tasarlama, geliştirme ve kontrol etmeyi öğretiyor. Bu anlamda dünyada bilinen ilk ve tek garantili metod olan Silva Zihin Kontrol Metodu, stresi yenmede en büyük yardımcı metodlardan biri. 16 derste yöntemin ayrıcalıklarını öğrenenler, yaşamlarını kontrol etme konusunda çok büyük başarılara imza atıyor, stresle başa çıkabiliyor ve günlük sorunları kolayca çözümleyebiliyorlar.

Metod mezunları, sigarayı bırakmayı, kilo vermeyi, istemedikleri alışkanlıklarından kurtulmayı, uyku ilacı almaksızın uyumayı, saatin alarmını kurmadan istedikleri saatte uyanmayı, sorunlara gerçek ve yenilikçi çözümler getirmeyi, zamanlarını doğru kullanmayı, fiziksel yeteneklerini, zihinsel kapasitelerini ve  sezgilerini geliştirmeyi, kısıtlayıcı inançlarını tanımayı ve bunları değiştirmeyi öğreniyor. En önemli kazanımları ise bu yöntemi hayatları boyunca istedikleri anda uygulayarak yaşamlarını kolaylaştırmaları. Kısacası yaşamlarını kendi kontrolleri altına alarak hayatta yapmak istedikleri her ne ise onu gerçekleştirebiliyorlar.

Silvagörsel_stress3Nerelerde Kullanılır?

Sağlık: Stresi, kaygı ve anksiyeteyi, kötü alışkanlıkları, ağrı ve acıyı, korkuyu azaltır. Kişinin kendi bağışıklık sistemini güçlendirerek tüm stres kaynaklı sağlık sorunlarını ortadan kaldırmasını sağlar. Dolayısıyla enerji seviyesi yükselir.
Eğitim: Belleği güçlendirir, ders çalışma süresini kısaltır, sınav kaygısını azaltır, okuma, anlama, dinleme, ders çalışma ve sınavda başarılı olma becerilerini artırır. Dolayısıyla sonuç, gelişmiş bir özgüven ve iyi notlardır.
İlişkiler: Negatif etkilerle ve negatif insanlarla baş edilmesini sağlar. Aşk yaşamını canlandırır, ilişkileri güçlendirir. Kişinin eşsiz özellikleriniz keşfetmesini sağlayarak özgüveninin artmasını sağlar.
İş Yaşamı: Verimliliği, yatıcılığı, satışı ve kazancı artırır. Hedeflere ulaşmayı sağlar. Problem çözümünde alternatifleri çoğaltır. Çalışan iletişimini, sadakat ve sorumluluk duygusunu güçlendirir. Kazaları azaltır, iş gücü kaybını önler, hastalık izinlerini ve dolayısıyla sağlık harcamalarını azaltır.
Spor: Başarıya yönelen zihinsel bir keskinlikle, “Başarı bölgesinde’’ olma öğrenilir. Olumsuz düşünce ve imgelerden kurtularak, kişi kendini başarırken imgeler, başaramadıklarını yüreklilikle kabul eder, başarı yolunda devam etmeyi öğrenilir.

Anahtar
Silva Metodu’nun başarısının anahtarı kişiye canlı, enerjik, güçlü bir düşünme biçimi geliştirme konusunda yardımcı olmasıdır, böylece kişi kendisini kısıtlayan ve tüm potansiyelini ortaya koymasını engelleyen inançlarından kurtulur. Program ilerledikçe, tam ve tutarlı bir odaklanma için yeteneklerinin geliştiğini görür. Silva Metodu bir düşünce koşullandırma programı olarak isteklere ulaşmak için, harekete fiziksel olarak geçmeden önce, zihinsel olarak başlanmasını sağlar.
Eğer kişilerin amaçlarını gerçekleştirme yolunda odaklanmış yaratıcı düşünceleri yoksa, boşuna zaman kaybedilir. Ayrıca fiziksel sağlığı korumak, bedeni fit ve güçlü tutmak için çalıştırmak ne kadar önemliyse, zihnin de sağlıklı tutumlar konusunda çalıştırılması o kadar hayati bir önem taşır.

Beyninizin sağ yarımküresini kullanın

Beyinde etkin olarak kullanılan 4 bilinç seviyesi bulunuyor: Beta, Alfa, Teta ve Delta. Silva Metodu teknikleriyle, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan Alfa seviyesi bilinçli bir şekilde kullanılarak, beynin sağ yarımküresinin işlevsel olması sağlanıyor. Beynin Beta seviyesi fiziksel aktiviteler, problem çözme ve endişe gibi aktivitelerle özdeşleştirilirken, Alfa daha çok meditasyon, rahatlama ve yaratıcı düşüncenin ortaya çıktığı seviye olarak kabul ediliyor. Ancak insanların yüzde 95’i Alfa seviyesinde uyuduğu için beyinlerinin sağ yarımküresini harekete geçiremiyor. Bu nedenle sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan Alfa’da beynin bu işlevselliğinden yararlanılamıyor.

Silva Metodu eğitimlerine katılanlar ilk olarak beyin dalgalarını yavaşlatıp Alfa seviyesine girebilmeyi ve bu seviyede bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinin işlevsel olmasını sağlamayı öğreniyor. Silva Metodu özetle dinamik meditasyon, gevşeme, olumlu düşünme yöntemlerini içeren bir harman. Hedeflenen; bir düşüncede kalabilmek, ona en az 30 saniye odaklanabilmek ve bunun paralelinde de zihin patlaması oluşturmak yani zihnin genişlemesini sağlamak. Böylece daha yaratıcı, daha yenilikçi düşüncelere sahip olunabiliyor.

Stresten kaçmanın en iyi yollarından biri, iş ve özel hayatınızda sizden beklenen olaylara karşı, kendinizi tam manâsıyla hazırlamış olmanızdır. Silva Metodu’yla günlük yaşamda stresle başa çıkabilir, ayrıca iç dünyanızla iletişime geçerek daha huzurlu, daha güvenli, daha dengeli hale gelebilirsiniz.

Silvagörsel_kadınMetod’un çıkışı

Bir elektrik devresinin daha az enerji kullandığında daha fazla enerjiyi açığa çıkardığını tespit eden Silva, insan beyninin de -tıpkı bir elektrik devresi gibi- daha az enerji kullanması için rahatlamasının sağlanması durumunda daha fazla enerjiyi açığa çıkartacağını ve dolayısıyla bir düşünce patlaması yaratacağını varsayımında bulundu. Bu varsayımını gerçekleştirmek için 1944’ten 1966 yılına kadar tam 22 sene çalışan Silva, 1966’da buluşunu tüm dünyaya ilan etti. Silva, öldüğünde ardında metodunun tüm dünyada kullanılması için bir vakıf bıraktı.

Silva Metodu dinamik meditasyon, gevşeme, olumlu düşünme yöntemlerini içeren bir harman. Metodu’nu öğrenen kişi, çok hızlı ve kaliteli bir şekilde, öğrenmiş olduğu bilgileri hayatına geçirebilir ve çevresindekiler yardımda kullanabiliyor.

Etkili olduğu alanlar

* Aşırı yemek, içki, sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak

* Ağrılar, uykusuzluk gibi stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmak

* Kaygılardan kurtularak özgüven geliştirmek,

* Hedeflere ulaşmak,

* Motivasyonu artırmak,

* Yaşama daha olumlu bakmak,

* Sporda daha iyi verim almak,

* Yıkıcı duygu ve davranış kalıplarından kurtulmak.

Zihin Kontrolü Nasıl uygulanıyor?

Bir zihin kontrol metodu olan Silva Metodu’nda katılımcılar oto-hipnozu öğreniyor. Silva Metodu ile hipnoz arasındaki en belirgin fark, hipnozda kişinin mutlaka bir başkasına ihtiyaç duyması ve algıladığı gerçeğin objektif mi, sübjektif mi olduğunu bilememesi olarak tanımlanıyor. Silva Metodu’nda ise Zihin Kontrolünü uygulayan kişi bilinçli olarak zihinsel egzersizler yapıyor ve bunu kendi kendine başarırken bir başkasına ihtiyaç duymuyor yani bir oto-koşullandırma yöntemi.

Silva Metodu’nda 16 zihin egzersizi 22 saatlik bir eğitimde öğretiliyor. Eğitimi alan kişi, beynin yaydığı elektrik dalgalarını veya frekanslarını yavaşlatmayı öğreniyor. Böylece daha yüksek frekansta beta dalgaları yayan sol beynin etkinliği yavaşlatılarak, sakinleştirici alfa dalgaları devreye giriyor.

Eğitimin sonunda stresle başa çıkılabilir, günlük sorunları kolayca çözümleyebilir hale gelen kişinin sezgileri de gelişiyor. İlk dört egzersizle katılımcılar ilk olarak, beyin dalgalarını yavaşlatarak alfa seviyesine girmeyi ve bu seviyede uyumadan, bilinçli kalarak beynin sağ yarımküresinde işlevsel olmayı öğreniyorlar. Böylece beden ve zihin rahatlıyor ve stres kontrolü sağlanıyor.

İkinci dört egzersizle hayal gücü devreye geçiriliyor. Geçmişte olup bitenler bize bilgi sağlıyor. Mantık, elde edilen bilginin çözümlemesini yapıyor. Ancak yapılması gerekenler ile hayal gücü ilgileniyor. Kararlar, sorunlara çözüm bulmaya en uygun seviye olan alfa seviyesinde beynin bu işlevselliğinden yararlanılarak veriliyor. Üçüncü dört egzersizle seçilen çözümlerle beyin programlanıyor ve yaratıcılık geliştiriliyor.

Silva Metodu, insanın gerçek potansiyelini ve gücünü ortaya çıkarmasına yardımcı olurken, Metodu oluşturan 16 zihin yönetim egzersizinin her biri, düşünme biçimlerini güçlendirip, genişletme, yaşamda karşımıza çıkan farklı kriz durumlarını kontrol edebilme becerisini geliştirmek amacıyla yapılandırılıyor. Her bireyin Silva Metodu tekniklerini öğrenerek bu mükemmelliğe ulaşabilme şansı bulunuyor.

Silva Metodu eğitimi sonucunda kişiler;

* Birkaç saniye içinde tamamen rahatlamayı,

* Hayatlarını kendi kontrolleri altına almayı,

* Kısıtlayıcı inançlarını tanımayı ve bunları değiştirmeyi,

* Arzu ettikleri sonuçları elde etmeyi,

* Hedeflerine daha kolay ulaşmayı,

* Zihinsel kapasitelerini artırmayı,

* Belleklerini güçlendirmeyi,

* Sorunlarına gerçek ve yenilikçi çözümler getirmeyi,

* Kişisel iyileştirme güçlerini keşfederek tüm stres kaynaklı sağlık sorunlarından kurtulmayı,

* Yaratıcılık becerilerini artırmayı,

* Fiziksel yetenek ve sezgilerini geliştirmeyi,

* Zamanlarını doğru kullanmayı,

* Sınav stresini yenmeyi ve sınavlarda daha başarılı olmayı,

* Sigara, alkol, fazla yeme, kaygılı, endişeli ve sorun odaklılık gibi istenmeyen alışkanlıklarından kurtulmayı,

* Daha olumlu bireyler haline gelmeyi uygulamalı olarak öğreniyorlar.

silva_logo_gorselSilva metodunu öğrenmek için kitap ve eğitimler

Metodun Türkiye’de eğitmenliğini Edis İnsan Kaynakları Danışmanlığı ve Eğitim’in kurucusu Ayşen Edis yapıyor. Ayrıca, metodu anlatan, Jose Silva ve Philip Miele tarafından hazırlanan ve bir süre önce ülkemizde de yayınlanan “Silva Zihin Kontrol Metodu” adlı bir kitap da bulunuyor.

“Silva Metodu™ ile Odaklı Düşünme” Semineri’nin ücretsiz tanıtım konferansları dönemsel olarak gerçekleştiriliyor. İki gün süren eğitim programları ise iki ayda bir İstanbul’da ve talebe bağlı olarak diğer şehirlerde gerçekleştiriliyor. Tanıtım konferansları ve eğitimlerin duyuruları www.edisdanismanlik.com sitesinden yapılıyor.

Eğitim takvimi  bu ay İzmir’de devam ediyor. “Silva Metodu™ ile Odaklı Düşünme” Semineri 15-16-17 Nisan’da İzmir Palas Oteli’nde gerçekleştirilecek.

Mayıs ayında ise “Beyinden Bilince Yolculuk Festivali” kapsamında 13 Mayıs Cuma günü 19.00-20.00 saatleri arasında İstanbul’da İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde ücretsiz bilgilendirme semineri yapılacak.

İstanbul eğitimleri ise 27-28-29 Mayıs ve 24-25-26 Haziran’da Dedeman Oteli, Gayrettepe olacak.
*Bu bir advertorial içeriktir.

2 Comments
  1. bu çok güzel bi haber böyle sinir stres iççinde helede büyük şehirde yoğunlukta çalışıyorken böyle şeylere ihtiyacımız var teşk ederim yelzizcim :) ben birazcıkda olsa platesle aşmaya çalışıyorum ama bunalrıda uygulasak fena olmaz :)

  2. Aslında çok basit bir yol var kafanın içinde ki sesleri susturduğun zaman başarıya ulaşabilirsin.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak