Skype Virus Uyarısı W32/Ramex.A.

skypeworm.jpg 

Skype’den yapılan açıklamaya göre virus bulaşan bilgisayarlar, skype kontak listesindeki kişilere bir chat mesaj ekranı açılıyor. Mesajı alan skype kullanıcısı,  mesajdaki adrese tıklayınca bir resim dosyası açıyor ve .scr uzantılı dosyayı çalıştırıyor. Böylelikle w32/Ramex.A. virüsü bilgisayara bulaşmış oluyor. Virüsten korunmak virüs yazılımlarınızı güncellemeniz öneriliyor. Ayrıca emin olmadığınız linklere de tıklamamalısınız. Eğer bilgisayarınıza bu şekilde virüs bulaşmışsa aşağıdaki yöntemle w32/Ramex.A. virüsünden kurtulabilirsiniz.

w32/Ramex.A. virüsünü temizleme:
1.Bilgisayarınızı Güvenli Kipte (Safe Mode) açın.
2.Başlat -> Çalıştır’dan Regedit komutunu çalıştırın.
3.HKLM/software/microsoft/windows/currentversion/runonce  dizinine gidin ve sağ taraftaki pencereden mshtmldat32.exe dosyasını bulun ve silin.
4.Disk’inizde bulunan  Windows\System32 altındaki şu dosyaları silin: wndrivs32.exe, mshtmldat32.exe, winlgcvers.exe, sdrivew32.exe
5.Disk’inizde bulunan Windows\System32\drivers\etc dizini  altındaki  hosts  dosyasını notepad ile açın.
6.Ctrl+A’ya basarak yada Düzen  menüsünden Tümünü Seç’i işaretleyerek  dosya içerisindeki  tüm yazıları işaretleyin ve silin. Dosyayı bu şekilde kaydedin.
7.Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

1 Comment
  1. barışcım yaa benim pc de mikrop kaptı. inanılmaz yavaş çalışıyor ve donuyor. nerden olduğunuda biliyorum aslında..bir prog.indirdim ondan oldu. şimdi düzeltemiyorum..
    dr götürüp uyutuyummu? yoksa bana iyi bir mikrop temizleme programı tavsiye eder misin???

    not: valla ciddiyim..gitti güzelim pc :(

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak