Varis Nedenleri ve Tedavisi

Kadın cilt yapısının daha ince olması varisi tetikleyen en önemli faktör. Özellikle bacaklarda görülen varis hem estetik hem de sağlık açısından ciddi bir sorun. Acıbadem Hastanesi Kadıköy Varis Kliniği´nden Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tüzün “Büyüklüğüne bakılmaksızın genişlemiş, uzamış, ve kıvrımlı şekil almış her türlü toplar damara varis denilir.” Diyerek varisin oluşumu konusunda şunları söylüyor: “İnsan vücudunun en zayıf yapılarından birisi toplar damarların (venlerin) içindeki kapakçıklardır. Şeffaf ince zar şeklinde olan bu yapılar kanın çevreden kalbe dönerken yer çekimine bağlı olarak geri kaçmasını engelleyip toplar damarların içinde basıncın artmasını önlerler.Bir şekilde bu kapakçıklar görevini yapamazlarsa toplar damarlar içinde basınç artar ve varis oluşur.”

Varis Neden oluyor?

Varisin oluşumunda genetik faktörler çok önemli bir rol oynuyor. Bu açıdan ailesinde varis öyküsü olanların varis başlamadan bir uzmana başvurmalarında yarar var. Varis oluşumunda tek etken ailevi sebepler değildir. Prof. Dr. Tüzün varisin nedenlerini şöyle sıralıyor:

* Hamilelik
* Şişmanlık
* Ayakta yapılan işler
* Sandalyede oturma
* Düşük lifli diyet ve kabızlık
* Sıkı iç çamaşır
* Hareketsizlik
* Sigara kullanma
* Doğum kontrol hapları

Tedavi yöntemleri

Varis için üç farklı tedavi seçeneği var.

* Cerrahi yöntem
Genellikle genel anestezi altında yapılıyor ve bir gün yatışı gerektiriyor. Hastanın dikişlerinin alınacağı 7. güne kadar elastik bandajlar sarılı kalıyor. Dikişler alındıktan sonra hastaya bir ay süreyle varis çorabı giydiriliyor.

* Skleroterapi
Tedavinin esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor.

* Lazer Yöntemi
Lazer veya radyofrekans dalgalarıyla ana yüzeyel toplar damar iç yapılarını bozup bu venlerin bir fibrotik bant haline gelmesi sağlanıyor. Lokal anestezi ile yapılması ve günü birlik tedavi olması üstün özellikleri. Bacakta ameliyatta görülen morluklar ve kan toplanması görülmez. Orta dönem sonuçları ameliyat kadar başarılı olan bu yöntemde varisin tekrarlamaması konusunda yapılan çalışmalar yüz güldürüyor. Lazer tedavisi orta vadede cerrahi operasyonla aynı sonuçları veriyor. Ancak lazer yöntemi bütün varis çeşitlerinde kullanılamıyor.

Yorum yapınız

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak