Yılbaşı Akşamında İçki İçenler Dikkat Etmeli!

13-17 YAŞINDAKİ GENÇLER ALKOL DUVARINI HIZLI AŞIYOR
Yılbaşı gecesi insanları en çok acil servise getiren durumlar hakkında bilgiler veren Dr. Canan Akıncı, alkol tüketimi konusunda şu uyarılarda bulunuyor:

– Yılbaşı gecesi insanlar genelde eğlenme amaçlı aşırı alkol alımı, buna bağlı ya da bazen bağımsız travma, darp ya da trafik kazası, alkol ile birlikte veya yalnızca madde alımı ile acil servise başvuruyor.
– Gençler arasında yılbaşı gecesi alkol alıyorlar. Bu nedenle gençlerden acile başvuranların sayısı yılbaşı gecesinde gözle görülür şekilde artıyor.
– Kandaki alkol düzeyi ve yarattığı belirtiler, alınan alkol miktarına, içme süresinin hızına, kişinin daha önce alkol alıp almamasına, emilim hızı ve karaciğerdeki yıkılma hızına göre değişiyor.
– İlk bir-iki kadeh alımdan sonra ‘öfori’ denilen keyiflilik hali olmakla birlikte içilen miktar arttıktan sonra genelde sarhoş olma ve saldırganlık gibi davranışlar görülebiliyor.
– Bunun dışında alkolü fazla kaçıran kişilerde ağızda geveler tarzda konuşma, dengesiz yürüme, düşme (buna bağlı kafa travması, kırıklar), dikkat bozukluğu, yüzde kızarma, vücudun susuz kalmasından dolayı baş ağrısı, terleme, çarpıntı, bulantı-kusma, bazen mide kanaması, vücut ısısında düşme, yüksek dozlarda bilinç kaybı, solunum durması ve komaya kadar değişen durumlar ortaya çıkar.

Yorum yapınız

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak