Zeynep Tosun’la Röportaj

zeynep-tosun-1

Bu hafta Zeynep Tosun ile Akatlar’daki tasarım atölyesinde buluşup keyifli bir söyleşi yaptık. Zeynep Tosun ile hem modacı kimliği hem de Braun ile hayata geçirdiği “Braun Silk-epil ile Özgür Etekler” projesi üzerine konuştuk. Bu arada kendisi çok doğal ve sempatik.

– Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 

İstanbul doğumluyum. Üniversitede işletme okuduktan sonra İtalya, Milano’ya,“Istituto di Marangoni”de moda tasarım okumaya gittim. Yaz kursları da aldığım aynı okulda okurken 2005 yılında yazın Türkiye’de Derishow’da staj yaptım ve İtalya’da bir senelik moda tasarım kursundan sonra aynı okulda master programına kabul edildim. Bu program boyunca illustrasyon, dijital moda, kalıp ve moda tarihi dersleri aldım. Mezun olup ilk defilemi, Temmuz 2006’da Londra’da yapar yapmaz Alberta Ferretti’den iş teklifi aldım ve Rimini’ye yerleştim. Tasarım ekibinin bir üyesi olarak hem Alberta Ferretti hem de Philosophy Di Alberta Ferretti için tasarımlar yaptım. Bir sene sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdim ve İTKIB’in 2007 genç moda tasarımcıları yarışmasına katıldım ve 3. oldum. Bu arada Esin Maraşlıoğlu`nun Designloft adlı bir projesinde yer aldım. Bunlara ek olarak yerel bazı markalara danışmanlık yaptım. Bu projeden sonra Dice Kayek markasının yaratıcısı ve tasarımcısı olan Ece Ege’nin tasarım asistanlığını 3 ay kadar yaptıktan sonra kendi markamın temellerini Ekim 2008’de attım. Şu an kişiye özel haute couture koleksiyonumun dışında, bir de pret-a-porter koleksiyonu çıkarıyorum.

 

-Bildiğim kadarıyla aileniz moda ile oldukça yakından ilgili. Tasarımcı olmanızda onların etkisi oldu mu?

Ailemdeki kadınlar üç kuşaktır tasarımcı.  Anneannem dönemin en iyi terzilerinden biri. Annem, İngiltere’de tekstil mühendisliği okuduktan sonra Türkiye’de Selim Triko’da işe başladı. Dönemin en büyük tekstil markalarının triko tasarımlarını yaptı. Ayrıca kendine ait Nişantaşı’nda bir butiği vardı. Yurt dışında Paris Mare’de 15 sene önce butik açmış bir tasarımcı. Annem de 28 yaşında kendi işini kurdu. Ben de 28 yaşımda kendi işimi kurdum. Ben zaten onun atölyesinde büyüdüm sayılır. Moda sektöründe olan anneannem ve annem beni büyüttü. Küçüklüğümden beri hep kumaşların arasındaydım. Dolayısıyla annemin, benim moda tasarımcısı mesleğimi edinmem de gelişmesinde de çok büyük payı vardır. Çok iyi hatırlıyorum, bir çok arkadaşım sen tasarımcı olacaksın derlerdi. Teyzem de, stili en çok öne çıkan aktris olduğu için ben zaten ailemde modanın içinde doğup büyüdüm.

zeynep-tosun-2

 

 

-Tasarımlarınızı kimler satın alıyor? En çok kimleri giydiriyorsunuz?

 

Tasarımlarımı çoğunlukla yaratıcı işlerde çalışan,  benim stilimdeki insanlar satın alıyor. Her yaş grubundan müşterilerim var.

 

– Web siteniz oldukça ilgi çekici. Tasarımlarınızın internetten satışını yapmayı planlıyor musunuz ?

 

Önümüzdeki aylarda henüz ismi açıklanmayan, yeni bir online alışveriş sitesi için çalışmalar yapıyorum. Kıyafetlerimin büyük bölümü denenmesi gereken parçalar olduğu için internet üzerinden yapacağım satış özel üretim olması gerekiyor.

 

-Sezon trendlerinden biraz bahsedebilir misiniz? Hangi vücut tipine göre ne giymeli?

 

Bu yaz, uçuşan renkli renkli mini etekleri bolca görüyor olacağız. Mini etek giymek genç kızlığa adımın da göstergesi bir anlamda… Dantellerle kombin üstler, ipek tiril tiril gömlekler ön planda olacak.  Mini etek giymek özgüven ister aynı zamanda. Özgür bacakların kendini göstereceği bu sezonda, etek seçimi vücut tipine gore yapmak en önemli nokta. Yüksek bel, bacak boyunu ve boyu uzun gösterir, dolayısıyla herkesin tercih etmesi gereken bir seçim olacak.

zeynep-tosun-3

 

-Braun ile gerçekleştirdiğiniz özgür etek projesinden bahseder misiniz?

Proje bir kaç ay evvel genç kız ve trendlerden bahsederken ortaya çıktı. Genç kız kıyafet trendlerinde bu yaz en çok mini etekler moda; mini kabarık ve mini dar etekler… Mini etek giymek öz güven gerektirir bu da istenmeyen tüylerden kurtulmakla ve vücudunu tanıyarak hangi eteği giyeceğini bilmekle çok ilgili… Buradan yola çıkarak etek giymek isteyen genç kızların önündeki en büyük engeli ortadan kaldıran Braun Silk-epil ile bir araya geldik ve kızlar arasında “Braun Silk-epil ile Özgür Etekler” yarışmasını başlattık. 22 Nisan’a kadar sürecek olan “Braun Silk-epil ile Özgür Etekler” yarışmasında en güzel eteği tasarlayan bir genç kız, atölyemde hayalindeki eteği benimle birlikte hayata geçirme şansını yakalayacak ve gerçekleşen tasarım hikayesi, MTV’den yayınlanacak. Üstelik tasarıma dönüşen eteğin 10 tanesi, satışa sunulacak. Ayrıca her hafta en çok oy alan 10 eteğin finale kalacağı yarışmada, tasarımı ile haftanın birincisi seçilen ve finalde ilk üçe girenler, Braun Silk-épil Başlangıç Seti’nin sahibi olacaklar.

Yarışma nasıl gidiyor?

Yarışmaya oldukça yoğun bir ilginin olması mutluluk verici. Ziyaretçi sayısı, 100 bine ulaşmış durumda biz bu röportajı yaparken… Şu ana kadar yaklaşık 11 bin etek tasarlandı. Birinci haftanın kazananı Selin Naz, ikinci haftanın kazananı Mihrap Sağdıkoğlu ve üçüncü haftanın kazananı ise Fatma Doğan. Kazananları, sizin aracılığınızla buradan tebrik etmek istiyorum. İlgi için de çok teşekkürler, yarışma ile ilgili özel e-mail’ler de alıyorum. Yarışma, 22 Nisan tarihine kadar devam edecek. Ben de kazanan yarışmacı ile geçireceğim bir günü düşününce çok heyecanlanıyorum. Farklı bir deneyim olacak benim için de çünkü ben de geçmişe döneceğim ve yaşadığım ilk deneyimleri yeniden hatırlayacağım.

Yaratıcılığına, üstün hayal gücüne ve tasarım yeteneğine güvenen genç kızları, http://www.kizlararasinda.com/silkepil/ “Braun Silk-epil ile Özgür Etekler” yarışmasına davet ediyorum. Yapmanız gereken tek şey, sitede size verilen etek modellerinden birini seçerek çeşitli desen, renk ve aksesuarlar ile kendi özgür eteğinizi tasarlamanız…

 

-Bundan sonrası için planlarınız nelerdir? Yurtdışına açılma planınız var mı?

 

Evet yurt dışına açılmayı planlıyorum. İlk olarak New York’ta bir showroom ile başlamayı düşünüyorum. Bunun dışında Londra’da da fuarlara katılmayı planlıyorum.

10 Comments
 1. ufak bir düzeltme, Paris Marais diye yazılacak
  güzel röportaj olmuş

 2. Yelizcim Galatamoda ne zaman biliyor musun? Alışveriş için gitmek istiyorum tarihini paylaşırsan çok iyi olur!!

 3. Zeynep Tosun’un eteğine bayıldım Yelizzz kendi tasarımıdır herhalde ne dersin???

 4. Yeliz’cim bizleri Zeynep Tosun’la tanıştırdığın için teşekkür ederiz. Blogunu çok beğeniyorum her sabah ilk işim bu bloga bakmak:D öptüm canım

 5. Zeynep Tosun tasarımları Galatamoda’da satışa çıkacak mı Yelizcim ? :))

 6. Yeliz’cim, Marks&Spencer Defilesinde giydiğin bluzu hangi Zara’dan almıştın?

 7. onur, teşekkür ederim:)

  hazar, teşekkürler

  eda, yakında tarih belli olur haber girerim:)

  sevgi, kendi tasarımı..

  Hülya, Zeynep Tosun’un Akatlar’daki atölyesinden, Galatamoda gibi etkinliklerden tasarımlarını satın alabilirsin.
  http://www.zeyneptosun.com adres bilgilerine sitesinden bakabilirsin:)

  tuba, rica ederim ben teşekkür ederim:)

  melis, elbette çıkacak..

  nilay, nişantaşı zara’dan:)

  sevgiler

 8. amann allakımmm ne kadar tatlı gülüyor yaaaa çok eşker ömür boyu başarılı olsun işallah yelzicim ellerine sağlık :)

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak